Dakar 2020: Etap 10 - Haradh - Shubaytah: Maratońska ekspedycja przez pusty kwartał

Dakar 2020: Etap 10 - Haradh - Shubaytah: Maratońska ekspedycja przez pusty kwartał

3 interakcje

Podaj dalej

Dziesiąty etap 42. Rajdu Dakar rozpoczyna prawdopodobnie najbardziej decydującą potyczkę w Arabii Saudyjskiej. 608-kilometrowa trasa z Haradh  do Shubaytah będzie pierwszą częścią etapu maratońskiego.

Oznacza to, że po dojeździe na serwis zawodnicy będą zdani tylko na siebie lub pomoc rywali. Jednak, aby się tam dostać trzeba będzie pokonać wyjątkowo wymagające wydmy, znajdujące się na tzw. pustym kwartale – największym na świecie obszarze pustyni piaszczystej na świecie.

Strefa wydm będzie stanowić niemal połowę 534-kilometrowego odcinka specjalnego. Ich pierwsza część będzie się ciągnąć od samego startu, a druga poprowadzi do samej mety. Zakopanie się na nich może być szczególnie nieprzyjemne w dalszej części dnia, ponieważ na pustyni zmrok zapada momentalnie, a temperatury wynoszą tylko kilka stopni Celsjusza. Między wydmami znajduje się partia szutrowa, a także spora sekcja asfaltowa z dwiema strefami tankowania.

Mapa 10. etapu

Miasto

O docelowej lokalizacji 10. etapu – Shubaytah – próżno szukać obszernych informacji. Nic dziwnego, ponieważ znajduje się tam w zasadzie tylko lotnisko. Znajduje się na północnej granicy największej pustyni piaszczystej Ar-Rab al-Chali. W sam raz na surowy biwak między etapami maratońskimi.

Miejsce położone jest tuż przed strefą dużych wydm, które otaczają jedno z głównych miejsc wydobycia ropy naftowej. Shubaytah zlokalizowane jest zaledwie 16 km od granicy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Latem temperatura potrafi sięgać tam nawet 50 stopni Celsujsza, a zimą w nocy możliwy jest spadek do 0°C.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News