Czy to ten weekend? Ott Tanak może sięgnąć po mistrzostwo świata już w Katalonii

Czy to ten weekend? Ott Tanak może sięgnąć po mistrzostwo świata już w Katalonii

81 interakcji
WRC_2019_Rd13_034

Podaj dalej

RallyRACC Catalunya – Costa Daurada 2019 to przedostatnia impreza sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Może się jednak okazać, że ostatni Rajd Australii będzie już wyłącznie formalnością, a mistrza poznamy już teraz w okolicach Salou.

Ott Tanak i Martin Jarveoja prezentowali znakomite tempo w WRC już w ubiegłym roku. Począwszy od Rajdu Finlandii 2018 ciężko jest jakkolwiek rywalizować z Estończykami. Wydaje się, że jedyne szanse dla rywali to awarie, bądź kapcie duetu w Toyocie Yaris WRC. Ale przecież takie sytuacje nie zdarzają się bez przerwy.

Kiedy Tanak wchodzi na swój najwyższy poziom i znajduje się w swojej strefie komfortu, nikt nie jest w stanie mu dorównać. Dzięki temu Ott i Martin wygrali w tym sezonie tyle samo rajdów, co cała reszta razem wzięta. Estończycy wygrali aż 68 oesów, czyli więcej, niż Thierry Neuville i Sebastien Ogier do kupy.

Potrzebujecie kolejnej statystyki? Tanak spędził w tym sezonie 109 prób na prowadzeniu w poszczególnych rajdach. Cała reszta? Tylko 116. A co to oznacza? To potwierdza tylko, że nie ma obecnie szybszej załogi w mistrzostwach świata. Tanak jest potworem, jest genialny i tylko awarie powstrzymują go od absolutnej dominacji.

Ale co nie udało się w zeszłym roku, powinno udać się tym razem. Ba, Tanak może przypieczętować mistrzostwo już w Katalonii. Estończyk ma w tym momencie na swoim koncie 240 punktów, Ogier 212, Neuville 199. Co musi się stać, aby Tanak został mistrzem świata już w niedzielne popołudnie?

Reguła:

Reguły są dwie  – Tanak musi w Katalonii zdobyć minimum o dwa punkty więcej od Sebastiena Ogiera. W takiej sytuacji Francuz nie będzie miał możliwości obrony mistrzostwa w Australii. Jednocześnie Tanak nie może stracić do Neuville’a więcej, niż 11 punktów. Wtedy Estończyk przypieczętuje mistrzostwo już w nadchodzący weekend.

Przykład:

Tanak wygrywa rajd i zgarnia 25 punktów. W tym przypadku Power Stage nie ma już kompletnie żadnego znaczenia. Jeśli Ott wygra w Katalonii, będzie miał na swoim koncie 265 punktów. W takiej sytuacji Ogier może być 2. i wygrać Power Stage, a następnie wygrać z kompletem punktów Rajd Australii. To da mu 265 punktów – tyle samo, co Tanak, natomiast mistrzostwo Estończykowi w takiej sytuacji zapewni to, że wygrał na przestrzeni tego sezonu więcej rajdów. W takiej sytuacji wynik Neuville’a nie będzie miał żadnego znaczenia.

Jakie są szanse dla reszty? Ogier musi wygrać w Katalonii, wtedy na pewno zachowa szanse na obronę tytułu. Jeśli nie wygra, może stracić do Tanaka maksymalnie 1 punkt. Neuville ma najtrudniejszą sytuację. On w Katalonii musi pokonać Tanaka o 12 punktów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News