Cupra nową marką SEAT-a

Dość niespodziewanie SEAT postanowił wydzielić ze swojej gamy samochodów odrębną markę, która zyskuje własną tożsamość. Od wielu lat słowo „Cupra” kojarzyło się ze sportowymi modelami hiszpańskiej firmy. Od dzisiaj Cupra stanowi niezależną markę. 

Cupra nową marką SEAT-a
Podaj dalej

Pierwszym modelem, jaki wyjedzie na drogi z logotypem Cupra, jest SUV Ateca. Jak czytamy w komunikacie polskiego importera SEAT-a Cupra to nazwa świetnie znana miłośnikom motoryzacyjnych emocji. Istniejąca do tej pory jako najwyższa wersja wyposażenia modeli SEAT-a Cupra oferowała wyjątkową moc, technologię i sportowy design. To niepowtarzalne połączenie cech sprawiło, że Cupra szybko zyskała uznanie w świecie motoryzacji, a wokół sygnowanych wyścigową flagą aut powstała elitarna grupa fanów.

Dzisiaj SEAT składa hołd tej wyjątkowej grupie – Cupra staje się odrębną marką. Jej wartości – wyjątkowość, wyrafinowanie i sportowe osiągi – zyskują zupełnie nowy wymiar. Także ujawnione kilka tygodni temu logo Cupra nawiązuje do plemiennych tradycji, podkreślając elitarny charakter marki. Dwa połączone ze sobą światła LED-owe to ukłon zarówno w stronę historii SEAT-a, jak i przyszłości Cupra.

SEAT jest jedną z najszybciej rozwijających się marek w Europie, tym samym znajduje się obecnie w najlepszym momencie do wprowadzenia na rynek nowej marki. Cupra obejmie także cały dział sportów wyścigowych, obszar, który do tej pory należał do SEAT Sport, a który będzie bezpośrednio zintegrowany z nową marką.

– Ambitnym celem dla marki Cupra  jest podwojenie sprzedaży w ciągu najbliższych 4-5 lat, przy koncentracji naszego modelu biznesowego na czterech głównych filarach: dystrybucji, partnerstwach, wyścigach i produktach – podkreśla Wayne Griffiths, wiceprezes SEAT-a ds. sprzedaży i marketingu.

Silne partnerstwa

Aby pokazać swoje zaangażowanie w rzemiosło, pasję, wysoką jakość i personalizację, Cupra nawiązała współpracę z małymi studiami i warsztatami, które opracują stworzone przez siebie ekskluzywne, limitowane kolekcje kapsułowe, takie jak L.G.R., Trakatan i Fabike. Cupra współpracuje również z Dainese, Ninco i innymi markami, aby wspierać i dzielić się swoją pasją do wyścigów, technologii i innowacji.

Cupra Ateca – pierwszy model marki


Potężna Cupra Ateca to SUV, który sygnalizuje początek nowej ery i doskonale pasuje do roli pierwszego modelu nowej marki. Auto łączy w sobie elegancki i dynamiczny design z przestronnym wnętrzem i dużym bagażnikiem.

– Cupra Ateca oferuje wszechstronność, jakiej nie proponuje żaden inny model. To wyjątkowe auto w swoim segmencie, wyposażone w silnik o mocy 300 KM, napęd na cztery koła oraz 7-biegową skrzynię DSG. Jest najlepszym przykładem równowagi pomiędzy sportowym charakterem, a przyjemnością za kierownicą i łatwością prowadzenia na co dzień – mówi dr Matthias Rabe, wiceprezes SEAT-a ds. badań i rozwoju.

Nowy silnik TSI Cupra  Ateca 2.0 TSI oferuje moc 300 KM (221 kW). Współpracuje on z nową 7-stopniową skrzynią biegów DSG, która została specjalnie ulepszona, aby oferować sportową obsługę, a jednocześnie płynniejsze i bardziej precyzyjne przełożenia. Co więcej, nowa skrzynia Cupra Ateca łączy wydajność z niskim poziomem zużycia paliwa i emisji.

Cupra Ateca wyposażona jest także w system trakcji 4Drive; jeden z najbezpieczniejszych, najbardziej zaawansowanych zintegrowanych systemów trakcyjnych na świecie. System 4Drive analizuje warunki drogowe w czasie rzeczywistym, prędkość samochodu i każdego koła, pozycję kierownicy oraz styl jazdy lub tryb, aby szybko i stopniowo dostarczać potrzebną moc do odpowiednich kół. System 4Drive jest zoptymalizowany pod kątem współpracy ze wszystkimi trybami jazdy: normalnym, sportowym, indywidualnym, śniegowym, terenowym i oczywiście z trybem Cupra. Po wybraniu trybu Cupra silnik przestawia się w tryb jazdy torowej – auto staje się dynamiczniejsze, a ustawienie adaptacyjnego zawieszenia nadaje pojazdowi agresywny, sportowy charakter.

Ekskluzywne detale


Obok modelu Cupra Ateca trudno przejść obojętnie. Na maskownicy ze strukturą plastra miodu pojawiło się logo Cupra, zaś w dolnej części osłony – matowy, aluminiowy napis Cupra. Poniżej znajduje się specjalnie zaprojektowany zderzak. Detale wykończone są w błyszczącej czerni: relingi dachowe, lusterka boczne, ramy okienne, listwy boczne, koła, przednia maskownica, przednie i tylne dyfuzory, a także spoilery, które otaczają tylne okno. Ekskluzywną osobowość samochodu podkreślają także projektory powitalne, wyświetlające na ziemi nazwę i logo marki Cupra. Potężne czarne zaciski hamulcowe, sportowy tylny zderzak, miedziane logo Cupra na bagażniku, cztery rury wydechowe na krawędzi tylnego dyfuzora i ekskluzywne 19-calowe obręcze kół ze stopów cynku z logo Cupra wzmacniają sportowy i dynamiczny wygląd tego wyjątkowego SUV-a. Auto dostępne jest w sześciu kolorach nadwozia: Energy Blue, Velvet Red, Brilliant Silver, Rodium Grey, Magic Black i Nevada White.

Spektakularne wnętrze

Wewnętrzne panele drzwiowe auta obite są Alcantarą®, zaś progi drzwi ozdobione podświetlanym napisem Cupra. Fotele są również tapicerowane Alcantarą®, w kolorze czarnym z szarymi szwami, z efektem nawiązującym do włókna węglowego. Szare szwy można także znaleźć na sportowej skórzanej kierownicy i gałce dźwigni zmiany biegów. Pedały wykończone są aluminium, a rama wentylacyjna klimatyzacji i centralna konsola połyskują czarnym kolorem. Logo Cupra jest również obecne na kierownicy, dywanikach podłogowych, kluczyku i ekranie dotykowym systemu multimedialnego, który wita kierowcę podczas uruchamiania silnika.

Wyposażenie Cupra Ateca to synonim najwyższej technologii, sportowego designu i bezpieczeństwa. W standardzie znajdują się takie systemy jak: 8-calowy dotykowy ekran multimedialny, kamera 360º systemu nawigacji, adaptacyjne zawieszenie, Kessy czy bezprzewodowa ładowarka. Dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości i zawieszeniu, które doskonale łączy w sobie efektywność z progresywnym, szybkim i precyzyjnym wspomaganiem kierownicy, nowa Cupra Ateca charakteryzuje się wyjątkowo dynamicznym zachowaniem i fantastyczną jakością jazdy. Cupra Ateca może rozwinąć prędkość maksymalną 245 km/h, a na osiągnięcie 100 km/h potrzebuje zaledwie 5,4 sekundy.

 Cupra TCR


Cupra TCR będzie pierwszym autem wyścigowym marki. Oficjalnie wystartuje w serii TCR w sezonie 2018. Na nowej Cupra TCR pojawi się logo marki w kolorze miedzi, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Samochód wyposażono także w elektroniczny moduł sterujący, aby sprostać wymaganiom technicznym na torze.

Wizja przyszłości

Przyszłość marki Cupra rysuje się w jasnych barwach. Chociaż markę inauguruje model Ateca, gotowe są już także modele Ibiza i Arona. Produkcja tych modeli nie jest jeszcze potwierdzona, tym niemniej ich obecność jest wyraźnym dowodem tego, że marka Cupra ujawnia olbrzymi potencjał w zakresie designu i technologii, a także możliwości zaimplementowania swoich charakterystycznych elementów do samochodów z różnych segmentów.

Tagi: SEAT, Cupra, SEAT Cupra

Przeczytaj również