Citroen zaprezentował nowego budżetowego SUV-a. Polacy obejdą się smakiem

Citroen zaprezentował właśnie nowego, budżetowego, stylowego SUV-a coupé o nazwie Basalt Vision. Kompaktowy model zdaje się spełniać wszystkie punkty, aby móc określić go jako atrakcyjny. Niestety, ale polscy klienci będą musieli obejść się smakiem. Samochód przeznaczony będzie wyłącznie na rynek Ameryki Południowej i Indii. Czy mamy czego żałować?

citroen-basalt
Podaj dalej

Nowy Citroen zaprezentowany

citroen-basalt
fot. Citroen

Citroen kontynuuje prace nad swoją globalną strategia. Aby przyciągnąć kolejnych klientów, Francuzi przygotowali nowego SUV-a o nazwie Basalt Vision. Samochód należy do rodziny C3 i ma trafić do sprzedaży w Ameryce Południowej i Indiach jeszcze w tym roku. Niestety, ale Europa musi obejść się smakiem. 

Według producenta samochód gotowy do produkcji będzie zbliżony do tego, co zobaczyliśmy dziś na zdjęciach. Citroen twierdzi też, że połączył dynamikę coupé z wytrzymałością SUV-a. Mamy tu zatem duży prześwit i elegancki tył. SUV przypomina nieco Fiata Fastback, czy Volkswagena Nivusa, które są obecne na tych samych rynkach. 

citroen-basalt
fot. Citroen

Bazalt będzie podobny pod względem rozmiarów do C3 Aircross. Oznacza to długość 4,30 metra i rozstaw osi na poziomie 2,67 m. Dla porównania VW Nivus ma 4,26 m długości, podczas gdy Fiat jest nieco większy i mierzy sobie 4,42 metra. Nowy Citroen plasuje się zatem pomiędzy tymi dwoma modelami pod względem rozmiarów. Wnosząc po wymiarach rozstawu osi, powinien on mieć także więcej miejsca od pozostałych rywali. 

SUV trafi do sprzedaży w tym roku

Wszystko wskazuje na to, że samochód otrzyma trzycylindrowy silnik Fiata z turbodoładowaniem o pojemności 1 litra i mocy 130 koni mechanicznych. To dobrze znana jednostka także dla europejskich klientów. Możemy kojarzyć ją między innymi z C3 Aircross. Jak widzimy, podobieństwa tych dwóch modeli ze sobą nie da się przemilczeć. Wydaje się również, że samochód nie otrzyma manualnej skrzyni biegów, a jedyną opcją będzie automatyczna przekładnia CVT. Całkiem możliwe, że na niektóre rynki SUV będzie także elektryczny. 

citroen-basalt
fot. Citroen

W pierwszej kolejności Bazalt trafi na rynek w Indiach, gdzie powinien zadebiutować w okolicach trzeciego kwartału tego roku. Według producenta jeszcze w tym roku trafi on także do pierwszych klientów w Ameryce Południowej. 

Nam pozostaje tylko zazdrościć – w Europie jest coraz mniej tanich i małych, stylowych samochodów. Nawet jeśli ten Citroen jest SUV-em, to z całą pewnością będzie dużo tańszy niż jakiekolwiek propozycje dla europejskich klientów. 

Przeczytaj również