"Chińska Skoda Octavia" zmierza do Europy. Ma 224 KM i kosztuje tylko 80 tys. zł

Chińscy producenci nie zwalniają tempa i kontynuują swój szturm na europejskie rynki. I o ile jeszcze kilka lat temu mogliśmy śmiać się z ich projektów, tak nowe samochody opracowane specjalnie z myślą o zachodnich klientach przykuwają uwagę. I to nie tylko atrakcyjnymi cenami, ale także designem. Czy Skoda Octavia będzie miała nowego rywala? Wszystko na to wskazuje. 

chinska-skoda-octavia-bestune-b70
Podaj dalej

Skoda Octavia będzie miała nowego rywala

chinska-skoda-octavia-bestune-b70
fot. Bestune

Producenci z Chin w ostatnich latach zrozumieli, że samochody które były wystarczające na ich rodzimy rynek, nie przyniosą im sukcesów nigdzie indziej. Dlatego też radykalnie zmienili swoje podejście do projektowania, a nowe samochody są nie tylko tanie, naszpikowane technologią, ale też wyglądają dobrze. 

I o ile jeszcze lata temu chińscy producenci dość bezczelnie kopiowali europejskie samochody, dziś starają się nadawać tempa językowi projektowemu. Nie pomijają jednak naszych samochodów, wciąż starając się nimi inspirować. I trafiać bezpośrednio w konkurencję. Jedną z nich jest na pewno Skoda Octavia, która jest prawdziwym bestsellerem czeskiego producenta w Europie. 

chinska-skoda-octavia-bestune-b70
fot. Bestune

Jeszcze nie tak dawno temu samochód ten świetnie sprzedawał się także w Chinach. Ale dziś chińscy kierowcy sięgają już chętniej po swoje rodzime samochody, które są po prostu dużo tańsze. Jednym z nich jest Bestune B70 od chińskiego giganta FAW. Samochód co prawda pojawił się na rynku już 4 lata temu, choć obecna generacja reklamowana jest jako zupełnie nowa. Mamy tu więc do czynienia z bardzo, bardzo obszernym liftingiem, coś jak w przypadku Skody Octavii IV, czy VW Golfa VIII. 

Dobry silnik i mnóstwo miejsca

chinska-skoda-octavia-bestune-b70
fot. Bestune

Samochód na zewnątrz jest dużo bardziej nowoczesny, zwłaszcza ze swoimi nowymi światłami i zderzakami. Pojazd przedstawia także zupełnie nowe logo firmy. We wnętrzy pojawia się nowa architektura i dużo większy ekran multimediów. 

Bestune B70 powstaje na platformie FMA i ma rozstaw osi 2800 mm. Samochód jest o prawie 20 cm większy niż Octavia, a jedynym silnikiem w ofercie pozostanie turbodoładowana benzyna o mocy 224 KM. Moc przekazywana jest na przednie koła za pomocą 6-biegowej skrzyni automatycznej. Samochód może pochwalić się całkiem niezłą dynamiką z prędkością maksymalną na poziomie 230 km/h. 

chinska-skoda-octavia-bestune-b70
fot. Bestune

Samochód jest więc nie tylko duży, ale także świetnie wyposażony i ma całkiem mocny silnik. Mimo to, jego ceny pozostają niskie. W Chinach samochód rozpoczyna się od 80 000 złotych. Latem nowy Bestune powinien pojawić się w Europie, a pierwszym rynkiem z całą pewnością będzie Rosja. Nowy sedan, z którym będzie rywalizować Skoda Octavia, na pewno będzie droższy niż w ojczyźnie. Ale z całą pewnością będzie też dużo tańszy niż Octavia. 

Przeczytaj również