BMW zaprezentowało najciemniejszy lakier świata

BMW zaprezentowało najciemniejszy lakier świata

Podaj dalej

Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie BMW zaprezentuje X6 Vantablack. To SUV, który został pomalowany najczarniejszym lakierem na świecie.

Pomysł jest prosty: BMW chce jak najmocniej podkreślić „charakterystyczne elementy” nowego X6. Takie, jak nowe reflektory, tylne światła czy opcjonalnie podświetlane nerki wlotu powietrza. I faktycznie przy zastosowaniu tego lakieru wszystkie inne elementy karoserii znikają, pochłonięte przez czerń lakieru Ventablack.


Za nietypowy kolor odpowiada firma Surrey NanoSystems, która od 2014 roku specjalizuje się w tego typu powłokach. Jej zdaniem, lakier pochłania 99% światła, przez co ludzkie oko z trudem dostrzega kształty karoserii pojazdu. Zaledwie odrobina światła odbija się od powierzchni, reszta pozwala stworzyć wrażenie, jakby zaglądało się w głąb czarnej dziury.

Nie należy jednak oczekiwać, że takie wykończenie karoserii pojawi się w ofercie, ponieważ wszystkie auta wyglądałyby praktycznie tak samo. Vantablack „wymazuje” bowiem detale stylistyczne karoserii.

10 najlepszych i najśmieszniejszych reklam w historii motoryzacji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News