ABC Klimatyzacji

ABC Klimatyzacji

ABC Klimatyzacji

Podaj dalej

Zdecydowana większość samochodów na rynku jest już wyposażona w klimatyzację. Jako że wiosna coraz bliżej, postanowiliśmy przypomnieć wam jak o nią dbać i co robić, żeby nie szkodziła naszemu zdrowiu.

Sprawą podstawową, o której czasami zapominamy, są regularne przeglądy i czyszczenie klimatyzacji. Minimum raz w roku powinniśmy wymieniać filtr kabinowy, a najlepiej dwa razy, wczesną wiosną i jesienią. Zanieczyszczenia, które zalegają w filtrach (w tym grzyby), mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu. Ważne jest również przynajmniej raz w roku wykonywanie takich czynności jak przeczyszczanie kanałów dystrybucji powietrza do kabiny, odgrzybianie parownika, sprawdzanie drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji i czyszczenie wlotów powietrza znajdujących się na zewnątrz samochodu.

Warto pamiętać również o tym, że klimatyzacja powinna być uruchamiana chociaż raz w tygodniu na jakieś 15 minut. Dzięki takiemu zabiegowi olej, który jest w klimatyzacji, przesmaruje sprężarkę, a zarazem sam nie będzie się osadzać na częściach układu. Kiedy nadejdą upalne dni przed włączeniem klimatyzacji, dobrze jest wcześniej przewietrzyć samochód. Kiedy stoimy w słońcu, auto potrafi się nagrzać do 50-60 stopni Celsjusza! Jeśli tak zrobimy, to klima szybciej schłodzi wnętrze samochodu. Po uruchomieniu klimatyzacji okna oraz drzwi pojazdu powinny być już zamknięte. Pamiętając o tych kilku wskazówkach, będziemy mogli się długo cieszyć bezawaryjną i dobrze działającą klimatyzacją, bez której tak trudno jest nam się obyć w upalne dni.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News