Czy autocasco jest obowiązkowe?
Zasadnicza różnica pomiędzy autocasco, czyli AC a ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli OC, jest taka, że to drugie jest obowiązkowe, a to pierwsze nie. Co do zasady autocasco jest zatem dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych. Chroni ono właścicieli pojazdów przed uniknięciem finansowych konsekwencji różnego rodzaju zdarzeń, często niezależnych od samego posiadacza samochodu. Na przykład od kradzieży, pożaru, albo ataku żywiołu. Również takich, do których nie doszło w ruchu drogowym.
Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nie porusza tematu autocasco. Jak sama nazwa mówi, reguluje ona ubezpieczenia obowiązkowe, więc nie ma mowy, aby AC się tam znalazło. Tyle z punktu widzenia przepisów prawa. Natomiast wciąż wiele osób może sobie zadawać pytanie, co to właściwie jest to autocasco? Dlaczego warto w niego zainwestować?
Różnice między OC a AC
Co do zasady OC chroni nas przed szkodami, które my sami możemy wyrządzić innym osobom. Z kolei AC odnosi się do szkód, które ktoś, lub coś wyrządzi na naszym pojeździe. W przypadku OC tak naprawdę przedmiotem polisy jest odpowiedzialność cywilna posiadacza auta. Jest zawierana po to, aby w wyniku spowodowania jakiegoś zdarzenia właściciel pojazdu nie musiał ponosić chociażby kosztów naprawy. Natomiast już w przypadku AC przedmiotem ubezpieczenia jest pojazd należący do właściciela.
AC chroni nas chociażby w przypadku zderzenia z dzikim zwierzęciem, czy szkód powstałych w wyniku pożaru, gradu, zalania, czy uderzenia pioruna. Funkcjonuje również w przypadku uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie, czy też kradzieży. Zakres autocasco różni się oczywiście w zależności od przypadku. Można dostosować go pod własne preferencje. W skrócie można podsumować to w taki sposób, że AC chroni nas w tych przypadkach, w których nie ochroni nas OC. I dotyczy to nie czyjegoś pojazdu, czy poszkodowanej w wypadku spowodowanym przez nas osoby, a naszego własnego auta.
Jak działa autocasco?
Generalnie rzecz w tym, że w przypadku uszkodzenia naszego własnego pojazdu, w ramach autocasco, czyli AC, dostaniemy odszkodowanie na naprawdę auta. To oczywiście jedna z możliwości. Równie dobrze możemy oddać auto na bezgotówkową naprawdę auta do serwisu. Zależy od rodzaju wybranej przez nas likwidacji szkody. Nie ma w tym przypadku znaczenia to, kto jest winny w danym zdarzeniu. Jeśli pojazd ma AC, to nawet jeśli ty zawiniłeś i np. spowodowałeś kolizję i tak dostaniesz pieniądze na jego naprawę. To zasadnicza różnica.
Oczywiście nie należy tego traktować jako lek na całe zło. AC – w zależności od pakietu, rozwiązania – pokrywa wiele prawdopodobnych przypadków, ale nie wszystkie. Na rynku funkcjonują jeszcze inne formy ubezpieczeń, jak np. assistance pomagające po zdarzeniu drogowym. Tutaj mowa m.in. o holowaniu pojazdu, transporcie, czy hotelu. Jest jeszcze ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków NNW, ochrona prawna, albo chociażby ubezpieczenie szyb. Tak naprawdę jest to bardzo rozległy temat.