Co zrobić, aby otrzymać prawo jazdy kategorii B?
Aby otrzymać prawo jazdy kategorii B należy mieć ukończone 18 lat. Później należy założyć profil kandydata na kierowcę (PKK), a następnie przejść badania lekarskie. Następnie można zapisać się na kurs prawa jazdy, przejść tam odpowiednie szkolenia. Później pozostanie zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. W przypadku pomyślnego zdania testów, można cieszyć się z dokumentu prawa jazdy kategorii B.
Badanie lekarskie na prawo jazdy kat. B
Koszt badań lekarskich przed ubieganiem się o prawo jazdy kategorii B wynosi 200 złotych. Badanie może wykonać każdy lekarz orzecznik. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, który pozwoli mu na określenie stanu zdrowia kandydata na kierowcę oraz uzyskania informacji o ewentualnych chorobach. Lekarz orzecznik sprawdza także wzrok, słuch, stan fizyczny oraz układ oddechowy, pracę serca i ciśnienie. W przypadku braku przeciwskazań zdrowotnych, kandydat otrzyma orzeczenie lekarskie, które wynosi 15 lat. Po tym czasie należy umówić się na badania kontrolne.
Jak wygląda szkolenie na uzyskanie prawo jazdy kat. B?
Po przejściu badań lekarskich i założeniu profilu kandydata na kierowcę, można zapisać się na kurs na prawo jazdy kategorii B. Całe szkolenie powinno trwać mniej niż 60 godzin. Składa się na to 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zegarowych praktyki na placu manewrowym oraz ruchu ulicznym. Po ukończeniu kursu należy zdać egzamin wewnętrzny, który jest podstawą do wysłania kursanta na egzamin państwowy. Następnie można przystąpić do egzaminu teoretycznego państwowego, a po jego zaliczeniu do egzaminu praktycznego.
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B?
Pierwszą częścią państwowego egzaminu na prawo jazdy kat. B jest egzamin teoretyczny. Trwa on maksymalnie 25 minut i składa się z 32 pytań – 20 z wiedzy podstawowej i 12 ze specjalistycznej. Po zdaniu tej części, można zapisać się na egzamin praktyczny. Składa się on z trzech etapów. Pierwszy to przygotowanie auta do jazdy, druga to zadania na placu manewrowym, a trzecia to wykonanie zadań w ruchu drogowym. Po wykonaniu poprawnie wszystkich zadań, egzamin jest zdany, a kandydat na kierowcę uzyskuje uprawnienia do kierowania pojazdami w ramach kategorii B.