Jak zredukować punkty karne? Kierowcy często zadają sobie to pytanie
Kierowcy, którzy otrzymali punkty karne, mogą w prosty sposób je zredukować. Wystarczy zapisać się na własny koszt na szkolenie, którego realizacja spowoduje zmniejszenie liczby punktów karnych o sześć oczek. Ważne jednak jest, że grzywna za nałożony mandat, który skutkował zdobyciem punktów, musi zostać uiszczona. W przeciwnym razie kierowca nie pozbędzie się swojego balastu. Co ciekawe, zasada dotycząca udziału w szkoleniu nie dotyczy wszystkich kierowców. Początkujący kierowcy w okresie roku od dnia wydania dokumentu, nie mają możliwości wzięcia udziału w szkoleniu umożliwiającym zredukować liczbę zdobytych punktów karnych.
W odpłatnych szkoleniach kierowcy mogą wziąć udział raz na pół roku. Oznacza to, że nie jest możliwe uczęszczanie na „zajęcia wyrównawcze” np. co miesiąc. Kierowca musi odczekać pół roku od momentu, w którym pojawił się na ostatnim szkoleniu.
Ile wynosi limit punktów karnych dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B?
Maksymalny limit punktów dla wszystkich kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B wynosi 24. Po przekroczeniu tej liczby, kierowcy tracą prawo jazdy. Aby później je odzyskać, muszą przejść specjalne badania psychologiczne oraz zdać egzamin sprawdzający. W przypadku kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, maksymalny limit punktów karnych wynosi 20.
Ile kosztuje udział w szkoleniu kasującym punkty karne?
Udział w szkoleniu kasującym punkty karne jest odpłatny. Cena kursu waha się zazwyczaj między 300 a 400 złotych. Szkolenia organizowane są przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.
Jak wygląda szkolenie kasujące punkty karne?
Szkolenie, podczas którego można zredukować liczbę punktów karnych ma formę 8-godzinnego wykładu i ćwiczenia praktycznego. Wszystko odbywa się w jeden dzień. Program obejmuje takie zagadnienia jak:
- przepisy oraz zasady ruchu drogowego;
- przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce;
- prawne i społeczne skutki wypadków drogowych;
- zapobieganie wypadkom oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Na każdy z tych tematów przeznaczono dwie godziny lekcyjne, a wykładowca może posługiwać się prezentacjami i filmami.
Zadanie praktyczne polega na awaryjnym hamowaniu przy prędkości między 30 a 50 km/h.