Czym różni się LPG od benzyny? Co z osiągami samochodu oraz spalaniem paliwa?

W stosunku do instalacji LPG wciąż krąży bardzo wiele mitów i „miejskich legend”. Kierowcy sami do końca nie wiedzą, co to za paliwo. Nie wiedzą, jak pracuje na nim samochód – jak wygląda kwestia osiągów oraz spalania. Czym tak naprawdę różni się autogaz od benzyny? Czy powinniśmy się go obawiać, czy to jednak znakomity sposób na oszczędności bez „głębszego dna”? Postarajmy to sobie wyjaśnić.

samochody elektryczne spalinowe zakaz chiny
Podaj dalej

LPG – co to znaczy? Co to za paliwo?

LPG to w skrócie liquefied petroleum gas, czyli w tłumaczeniu, skroplony gaz petrochemiczny. Mowa tutaj więc o gazie natomiast występującym w formie ciekłej. W większości przypadków mówimy tutaj o mieszance propanu i butanu. Proporcje mogą się od siebie różnić. Również w naszym kraju dostępny jest autogaz, w którym występują różne proporcje propanu i butanu. Różni się to chociażby w poszczególnych porach roku – inne proporcje ma paliwo zimowe, a inne letnie. Stąd też może wynikać różnica w jego cenie latem i zimą. Gdzie używany jest ten gaz?

lpg beznyna różnice osiągi spalanie
LPG – co to znaczy? Co to za paliwo? | Obraz 12138562O z Pixabay

Oczywiście LPG nie jest wykorzystywane wyłącznie w samochodach jako autogaz. Jest to również paliwo, którym zasilamy różnego rodzaju urządzenia grzewcze, kuchenki gazowe, grille gazowe, czy kuchenki turystyczne. Tenże rodzaj gazu wykorzystywany jest również w kosmetykach w aerozolu, czy też w przemysłowych procesach produkcji. Jak sami widzicie, zastosowanie LPG jest niezwykle szerokie, natomiast my kojarzymy go głównie z samochodami. Z bardzo tanim sposobem na jazdę.

Czy samochód pali więcej na LPG?

Autogaz jest zdecydowanie tańszy, aniżeli podstawowe dwa rodzaje paliwa, czyli benzyna i diesel. W momencie powstawania tego artykułu paliwa podstawowe kosztują zdecydowanie powyżej 6 zł za litr, zaś LPG dostępne jest za mniej, niż 3 zł. Natomiast wokół autogazu na przestrzeni lat narosło mnóstwo legend i mitów. Bardzo często podnoszony jest argument, że podróżując na autogazie samochód ma o wiele wyższe spalanie, niż podczas jazdy na benzynie. Ile w tym wszystkim prawdy?

Zasadnicza różnica między LPG a benzyną jest taka, że oba rodzaje paliwa mają inną kaloryczność oraz temperaturę spalania. Benzyna PB95 ma ok. 3800 kJ energii, zaś autogaz ok. 3600 kJ. Oznacza to, że w celu uwolnienia tej samej dawki energii do komory spalania trzeba dostarczyć większą ilość paliwa. M.in. z tego względu samochód na gaz pali więcej. Jest to różnica na poziomie między 13 a 17%. W przypadku samochodu, który pali 8 litrów benzyny, różnica więc sięgnie 1-1,3 litra w zależności od rodzaju gazu. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać o cenie jednego i drugiego rodzaju paliwa. Pomimo stosunkowo wyższego spalania tak czy inaczej o wiele tańsze jest jeżdżenie na autogazie.

Czy osiągi samochodu spadają na gazie?

Kolejnym często powtarzanym argumentem jest to, że na LPG osiągi samochodu zdecydowanie spadają. Wśród kierowców krąży wiele opinii na temat tego, czym jest to spowodowane. Jak jest w rzeczywistości? W rzeczywistości błyskawicznie można obalić dwa główne argumenty, ponieważ gaz ma większą liczbę oktanów, niż benzyna, a wartość opałowa jest podobna. Wiele tłumaczą nam krzywe momentu obrotowego dla tych samych pojazdów pracujących na benzynie, lub na gazie. Czego się z nich dowiadujemy?

lpg beznyna różnice osiągi spalanie
Czy osiągi samochodu spadają na LPG? | Obraz Noel z Pixabay

A no dowiadujemy się tego, że różnice w osiągach nie przekraczają 4%. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że jeśli zwykły silnik benzynowy ma 100 koni mechanicznych mocy, to maksymalna strata wynikająca z instalacji LPG może sięgnąć 4 koni mechanicznych. Samochód rozpędzający się do 100 km/h w 10 sekund przy instalacji gazowej rozpędzi się w 10,4 s. Są to różnice, których nie da się zauważyć gołym okiem. Różnice, których my, jako zwykli kierowcy, nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Przeczytaj również