Tankowanie LPG - co trzeba wiedzieć?

Żeby zatankować prawidłowo samochód z instalacją gazową, trzeba posiadać podstawową wiedzę. Chodzi w dużej mierze nie o kwestie techniczne – te są wbrew pozorom bardzo proste. Chodzi tutaj o szeroko pojęte bezpieczeństwo. Wiadomo, że stacja paliw nie jest miejscem, gdzie jest bezpiecznie. To za sprawą tego, że znajdują się tam duże ilości różnego rodzaju paliw. Z tego tytułu kierowcy mają pewne obowiązki, aby zadbać o to, żeby nie narazić siebie, ani też nikogo innego na potencjalne niebezpieczeństwo.

Lpg
Podaj dalej

Jak powinno wyglądać prawidłowe tankowanie LPG na stacji paliw?

nowy samochod LPG
fot. freepik

Pierwsza i podstawowa rzecz to podjechanie do dystrybutora od prawidłowej strony wlewu. Obecnie najczęściej znajduje się on obok wlewu paliwa, a więc pod klapką, którą należy otworzyć. W wielu autach wciąż jednak można znaleźć go np. na zderzaku. Kierowca po wyjściu z pojazdu powinien odkręcić korek, przygotowując się do tankowania. I tu bardzo ważna rzecz – powinien to zrobić w profesjonalnych grubych rękawicach. Nie tych jednorazowych foliowych, które nie stanowią żadnego zabezpieczenia po kontakcie z gazem.

Kierowca w dalszym kroku powinien sięgnąć po pistolet i prawidłowo wpiąć go we wlew gazu. Następnie poprzez wciśnięcie guzika na dystrybutorze uruchamia procedurę tankowania. Gdy butla w pojeździe będzie już pełna, wówczas tankowanie zakończy się automatycznie. Można zatem już odpiąć pistolet i umieścić go w dystrybutorze. Później już nie pozostaje nic innego, jak tylko uregulować płatność.

Na co uważać tankując LPG?

Tutaj trzeba mieć na względzie wszystko, co jest rozumiane jako szeroko pojęte bezpieczeństwo. Za przykład niech posłuży fakt, że na pewno nie należy tankować pojazdu trzymając w ręce papierosa, e-papierosa, czy telefon komórkowy. To zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do ogromnej tragedii.

Trzeba również pamiętać o tym, żeby po zatankowaniu odpiąć pistolet i umieścić go w dystrybutorze. Rzecz niby oczywista, ale wiele osób w pośpiechu często biegnie dokonać płatności, zapominając o tym kroku. Na szczęście trudno już odjechać z podpiętym wężem, bowiem na kasie wciąż nie wybije końcowej ceny, jeżeli pistolet nie wrócił na swoje miejsce.

Wielu kierowców również w pośpiechu dokręca wlew gazu, nie sprawdzając czy, aby na pewno nie ulatnia się on po zatankowaniu. Takie sytuacje praktycznie nie mają miejsca, ale mogą się zdarzyć. Warto zwrócić uwagę, czy nie ma pewnego syczenia lub intensywnego zapachu gazu.

Zalecane jest również to, aby w trakcie tankowania w pojeździe nie znajdowały się żadne osoby.

Dacia na LPG
fot. Dacia

Nie wszystkie pistolety w dystrybutorze LPG mają taką samą końcówkę

Kierowcy, zwłaszcza podróżujący zagranicę, muszą pamiętać, że nie wszędzie będą mogli zatankować LPG. To z racji tego, że w innych krajach są inne końcówki pistoletów. Dlatego trzeba posiadać odpowiednie przejściówki, aby móc korzystać z możliwości uzupełnienia butli. Warto posiadać taki komplet ze sobą, bowiem nie jest to rzecz droga – cena około 50-60 złotych, a może bardzo szybko się zwrócić.

Przeczytaj również