Kto może przystąpić do egzaminu na kategorię C?
Aby móc uzyskać prawo jazdy kategorii C trzeba spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim jest ono zarezerwowane dla osób, które ukończyły 21 lat. Oprócz tego należy posiadać odpowiednie orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Kolejnym dokumentem, który będziemy potrzebować jest orzeczenie psychologiczne o braku takich samych przeciwwskazań. Ponadto, będziemy musieli stworzyć profil kandydata na kierowcę w Wydziale Komunikacji. Aby móc przystąpić do egzaminu na kategorię C, należy wcześniej posiadać już prawo jazdy kategorii B.
Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii C?
Do kursu można przystąpić na 3 miesiące przed ukończeniem wymaganych 21 lat. Będzie on trwał nieco dłużej niż w przypadku kategorii A lub B. Obejmuje 20 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych. W ramach przygotowań do egzaminu kursanci szkolą się zarówno na placu manewrowym jak i w ruchu miejskim.
Kategoria C jakie daje uprawnienia?
Jak wspomnieliśmy wyżej, ten dokument uprawnia do poruszania się pojazdami o masie własnej powyżej 3,5 tony, z wyłączeniem autobusów. Do kierowania autobusem wymagane jest bowiem prawo jazdy kategorii D.
Kategoria C pozwala więc na prowadzenie pojazdów ciężarowych z przyczepą nie przekraczającą 750 kg. W przypadku cięższej przyczepy potrzebne będzie już prawo jazdy kategorii C+E. Warto pamiętać, że posiadanie samego prawa jazdy kategorii C nie uprawnia jeszcze do podjęcia pracy zarobkowej. Aby móc odpłatnie przewozić towary należy uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej.
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C?
Uzyskanie prawa jazdy kategorii C jest zdecydowanie jednym z najdroższych. Podczas gdy kategoria A czy B będą kosztować nas w okolicach 2000 – 2500 zł, za kategorię C zapłacimy przynajmniej 6000 złotych.
Na cały koszt składają się kwalifikacja wstępna (2000 złotych), badania (300 złotych), egzamin (230 złotych) oraz kurs. Ten ostatni będzie kosztował nas przynajmniej 3500 – 4000 złotych.
Jak wygląda egzamin na kategorię C?
Sam egzamin państwowy na kategorię C wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku innych praw jazdy. Mamy więc część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza składa się z 32 pytań (20 ogólnych i 12 specjalistycznych). Każde z nich jest punktowane, a aby zdać, należy zdobyć 68 punktów na 72 możliwych. Pomyłka jest więc bardzo surowo karana.