Zakaz diesla w Polsce w miastach – od kiedy? Trzeba się przygotować na duże zmiany

Od kiedy w polskich miastach obowiązywał będzie zakaz diesla? Lub też w ogóle – zakaz jakichkolwiek aut spalinowych? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Wokół całego tematu wciąż jest mnóstwo znaków zapytania. Nie wszystko wciąż jest jasne, ponieważ cały temat w Polsce jeszcze „raczkuje”. Postarajmy się natomiast ustalić, jak takie zakazy mogą wyglądać w poszczególnych miastach i kiedy zostaną wprowadzone.

zakaz diesla w Polsce warszawa kraków Wrocław od kiedy
Podaj dalej

Od kiedy zakaz diesla w Polsce?

Co do zasady, miasta mają wolną rękę jeśli chodzi o wprowadzanie tzw. stref czystego transportu. Takie rozwiązania znane są już od lat. W wielu europejskich miastach strefy czystego transportu zostały wprowadzone lata temu. W jednych krajach jest ich więcej, w drugich mniej. Są takie, w których strefy są bardzo duże i przepisy są surowe, a są takie, w których strefy są symboliczne i na dobrą sprawę tak czy inaczej można wjechać tam samochodem. Tylko – na przykład – trzeba sobie opłacić „bilecik”.

zakaz diesla w Polsce warszawa kraków Wrocław od kiedy
Od kiedy zakaz diesla w Polsce? | Obraz Noel z Pixabay

Unia Europejska walczy ze zmianami klimatu. Na horyzoncie jest przecież realizacja programu „fit for 55”. Zakłada ona zdecydowane ograniczenie emisji szkodliwych substancji związanych z motoryzacją do 2030 roku oraz zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od roku 2035. Zgodnie z tym, co wiemy teraz, po 2035 roku możliwy będzie wyłącznie zakup samochodów elektrycznych. Ma to zdecydowanie poprawić jakość powietrza w Europie. Strefy czystego transportu w Polsce to krok w kierunku realizacji unijnych celów i założeń.

Zakaz diesla w Warszawie. Co wiadomo?

W stolicy Polski założenie jest takie, że do strefy czystego transportu nie wjadą samochody z silnikiem diesla oraz z silnikiem benzynowym. Jak dokładnie to wygląda, jeśli chodzi o roczniki? To zależy od konkretnego etapu. W Warszawie takich etapów będzie pięć. Według informacji przekazywanych przez „money.pl” strefa czystego transportu obejmowała będzie Śródmieście, Żoliborz, Pragę Północ, niemal całą powierzchnię Ochoty, Pragę Południe, większa część Mokotowa i połowę Woli.

zakaz diesla w Polsce warszawa kraków Wrocław od kiedy
Zakaz diesla w Warszawie. Co wiadomo? | Obraz Pexels z Pixabay

Dla mieszkańców Warszawy oraz płacących tam podatki, jakiekolwiek ograniczenia zaczną obowiązywać dopiero w 2028 roku. Dla pozostałych – już od lipca 2024 roku. Tak oto od w pierwszym etapie do strefy będą mogły wjechać samochody z silnikiem benzynowym wyprodukowane nie wcześniej, niż w 1997 roku oraz samochody z silnikiem diesla wyprodukowane nie wcześniej, niż w 2006 roku. W drugim etapie od 2026 roku będzie to odpowiednio rocznik 2001 (benzyna) i 2010 (diesel). Trzeci etap (2028) – w którym ograniczenia zaczną obowiązywać także mieszkańców Warszawy, to kolejno roczniki 2006 (benzyna) oraz 2015 (diesel).

Kraków – zakaz diesla i benzyniaków?

W lipcu strefę czystego transportu wprowadzi również Kraków. Strefa ta ma obejmować niemal całe miasto! Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W pierwszym etapie, który rozpocznie się w lipcu 2024 roku, zakaz będzie dotyczył naprawdę starych aut – takich, które mają ok. 30 lat. Zatem to czysto teoretycznie nie powinno stanowić problemu. Nie powinno, o ile nie kupiliśmy sobie samochodu po 1 marca 2023 roku. Co, gdy po tej dacie zakupiłeś samochód? Zaczynają się problemy.

Otóż w przypadku samochodów zakupionych po 1 marca 2023 roku, normy są już zupełnie inne. W tym przypadku do strefy czystego transportu wjadą wyłącznie samochody benzynowe z normą Euro 3, lub wyprodukowane od 2000 roku oraz samochody z silnikiem diesla z normą Euro 5, lub wyprodukowane od 2010 roku. Na dobrą sprawę okazuje się, że zakup auta z silnikiem diesla wyprodukowanego w 2009 roku lub wcześniej, kompletnie traci sens. Czy tylko w Warszawie?

Strefa czystego transportu – gdzie w Polsce?

Wspomniałem szerzej o strefach czystego transportu w Krakowie oraz Warszawie. Nie oznacza to, że pozostałe miasta nie rozważają wprowadzenia takich stref. Prawdopodobnie już w 2025 roku taka strefa wprowadzona zostanie również we Wrocławiu. Kolejnymi miastami ze strefą mogą być Gliwice, Lublin, Rzeszów oraz Toruń. Należy się spodziewać tego, że taki trend wkrótce będzie czymś normalnym i pozostałe większe miasta również zdecydują się na swoje strefy czystego transportu.

zakaz diesla w Polsce warszawa kraków Wrocław od kiedy
Strefa czystego transportu – gdzie w Polsce? | Obraz Pexels z Pixabay

Należy podkreślić, że nie jest to wcale nowość, czy też coś, co dopiero teraz zostało wymyślone. W wielu innych krajach europejskich takie strefy działają od dawna. Wystarczy tutaj wymienić chociażby Włochy, gdzie istnieją „Zona a Traffico Limitato”, czyli w wolnym tłumaczeniu, strefy ograniczonego ruchu. Występują one bodaj we wszystkich większych miastach, na czele z Rzymem, Florencją, Mediolanem, Neapolem, Turynem, Pizą, Bolonią, czy choćby Ferrarą.

Przeczytaj również