Doświadczenia ostatnich dni, czyli słaba widoczność spowodowana silną mgłą, pokazują, że nie zawsze potrafimy we właściwy sposób zachować się na drodze oraz prawidłowo dobrać rodzaj świateł samochodowych. Na początku zaczniemy od tego czym tak w zasadzie są światła przeciwmgielne i jak działają.
Światła przeciwmgielne składają się z jednego lub dwóch jaskrawoczerwonych świateł tylnych i dwóch nisko zamontowanych reflektorów. Zgodnie z polskimi i europejskimi przepisami homologacyjnymi światła przeciwmgłowe są obowiązkowe w każdym pojeździe poruszającym się po drogach. Jednak nie każdy typ tego oświetlenia musi się znaleźć w samochodzie. W regulaminie ONZ nr 149 – Jednolite przepisy dotyczące homologacji urządzeń (świateł) i systemów oświetlenia drogowego dla pojazdów o napędzie silnikowym [2021/1720]., czytamy, że światła przeciwmgłowe przednie nie są obowiązkowe. Jest to opcjonalne wyposażenie pojazdu, ale bardzo rekomendowane przez specjalistów ds. bezpieczeństwa. Korzystanie z nich przy mocno ograniczonej widoczności zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia kierowanie autem.
UWAGA: Używaj tylko wtedy, kiedy jest to konieczne
Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że światła przeciwmgielne mogą rozpraszać i oślepiać innych kierowców, kiedy używane są niezgodnie z przeznaczeniem. Dlatego ważne jest, aby włączać je tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Przednie światła przeciwmgielne pomagają kierowcy lepiej widzieć krawędź drogi. Zapewniają także dwa dodatkowe punkty świetlne, które kierowcy nadjeżdżających z naprzeciwka mogą widzieć przez mgłę.
Z drugiej jednak strony tylne światło przeciwmgielne jest z założenia sygnalizatorem obecności pojazdu w danym miejscu. Lampy te świecą czerwonym kolorem z ogromną mocą, przez co łatwiej przebijają się przez mgłę. Ich moc jest na tyle duża, że w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, światło przeciwmgłowe tylne oślepia kierowców. Właśnie dlatego można korzystać z tych świateł tylko w konkretnych przypadkach.
Jaki wybrać rodzaj świateł we mgle?
Kiedy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą czy też opadami atmosferycznymi kierowca jest zobowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba światła jednocześnie. W innym wypadku grozi nam mandat w wysokości 200 złotych i dodatkowo 2 punkty karne.
We mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej (służą one tylko do jazdy w ciągu dnia w normalnych warunkach pogodowych). Ich silne światła odbijają się i rozpraszają, we mgle pogarszając widoczność oraz dodatkowo oślepiając jadących z przeciwka. Światła przeciwmgłowe tylne stosujemy tylko przy bardzo dużej mgle, przy ograniczeniu widoczności do 50 metrów. Kiedy widoczność się poprawi światła te należy natychmiast wyłączyć.