Czym jest sprzęgło skrzyni biegów w samochodzie?
Sprzęgło skrzyni biegów w samochodzie to jeden z najbardziej podstawowych elementów układu przeniesienia napędu w autach, które są wyposażone w manualną skrzynię biegów. To właśnie ten podzespół odpowiada za możliwość zmieniania biegów w trakcie jazdy. W skład sprzęgła skrzyni biegów wchodzą takie części jak:
- tarcza sprzęgła
- docisk sprzęgła
- łożysko oporowe
- koło zamachowe
Dlaczego sprzęgło nie odbija?
Nie odbijanie sprzęgła to jedna z najpopularniejszych awarii, jaka może spotkać kierowców samochodów. Problem polega na tym, że po wciśnięciu pedału sprzęgła, nie wraca on do pozycji wyjściowej. Powoduje to, że nie jest możliwe zmienianie biegów, a najczęściej jest to wynikiem uszkodzenia jednego z elementów sprzęgła. Jakie są przyczyny tego typu awarii? Najczęściej występuje uszkodzenie linki sprzęgła lub łożyska oporowego. W niektórych przypadkach problem spowodowany jest także z tytułu wycieków płynu hydraulicznego lub zapowietrzenia układu hydraulicznego sprzęgła.
Co zrobić, gdy sprzęgło nie odbija?
W sytuacji, kiedy zobaczymy pierwsze oznaki problemów z naszym sprzęgłem, niezwłoczne jest szybkie działanie i reakcja na powstający problem. W przypadku, kiedy sprzęgło nie wraca do swojego górnego położenia i widzicie problemy ze zmianą biegów, należy jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem. Można też sprawdzić pod maską przy skrzyni biegów, czy nie ma świeżego wycieku z siłownikiem hydraulicznym, co również zdradzałoby, że doszło do awarii. W przypadku zauważenia wycieku, trzeba skontaktować się jak najszybciej z fachowcem, aby wymienić nieszczelny element. Jeśli ten problem zbagatelizujecie, sprzęgło przestanie zupełnie działać, a na dodatek awaria może przenieść się do układu hamulcowego, co narazi was na jeszcze większe koszty.
Jak odpowiednio dbać o sprzęgło?
Problemy związane z pedałem sprzęgła są ściśle związane ze sposobem jazdy danego kierowcy. Aby uniknąć problemów ze sprzęgłem, należy zastosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim nie należy trzymać opartej stopy na sprzęgle. Zbyt częste powtarzanie tej czynności, może spowodować, że sprzęgło wbije się w ziemię i problem stanie się bardzo poważny. Warto zmieniać biegi dociskając sprzęgło do końca oraz trzeba pamiętać o łagodnym zdejmowaniu nogi z pedału sprzęgła po zmianie biegu. Pamiętajcie też, aby nie używać sprzęgła zbyt wcześnie, bowiem to także ma wpływ na jego nadmierną eksploatację i może sprawić szybkie problemy z jego użytkowaniem. Jak sami zatem widzicie, wcale nie tak wiele trzeba, aby odpowiednio zadbać o sprzęgło i wyzbyć się problemów związanych z jego uszkodzeniem.