Egzamin na prawo jazdy - jakie światła włączyć? O czym powinni pamiętać kursanci?

Egzamin na prawo jazdy – jakie światła włączyć? To pytanie, na które wielu kursantów stara się znaleźć odpowiedź. Z jednej strony ustawienie świateł z prawnego punktu widzenia powinno być dostosowane do aktualnie panujących warunków na drodze. Z tego względu nie dziwi fakt, że wiele osób po prostu całego tego procesu nie do końca rozumie. W rzeczywistości jednak odpowiedź jest prostsza niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, jakie światła włączyć podczas egzaminu na prawo jazdy. Zainteresowani tym tematem? W takim razie bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy.

egzamin prawo jazdy uk
Podaj dalej

Egzamin na prawo jazdy – długa droga kursantów

prawo-jazdy-egzamin
fot. freepik

Posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów kategorii B to umiejętność bardzo przydatna. Zwiększa szansę na znalezienie pracy, ułatwia codzienne życie. W rzeczywistości droga do pozyskania dokumentu prawa jazdy wcale nie należy do najprostszych. Mówimy tu o procesie długotrwałym, który ostatecznie zwieńczony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym ostatnim, a konkretniej na jednym jego fragmencie. Wielu bowiem kursantów tuż przed rozpoczęciem praktyki zastanawia się nad jednym elementem. Jakie światła włączyć w czasie trwania egzaminu? Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie? 

Egzamin na prawo jazdy – kiedy powinniśmy włączyć światła? 

prawo jazdy egzamin word

Wyobraźmy sobie moment, w którym musimy wejść do środka samochodu. Cały proces możemy podzielić na kilka segmentów. Pierwszym z nich jest przygotowanie auta do jazdy. Chodzi tu o odpowiednie ustawienie siedzenia, poprawienia nagłówka oraz ustawienia lusterek bocznych i wstecznych. Jeżeli uznamy, że ten etap jest już za nami, wchodzimy do kolejnej fazy, której kolejność określona jest w przepisach: 

  1. uruchomienie silnika 
  2. włączenie świateł 
  3. upewnienie się o istnieniu możliwości jazdy – chodzi tu o ocenę sytuacji w postaci wywołania potencjalnego zagrożenia w ruchu
  4. płynne ruszenie – mowa tu oczywiście o zwolnieniu hamulca postojowego i łagodne puszczenie sprzęgła z jednoczesnym zwiększeniem obrotów silnika

Jak sami więc widzicie kolejność wykonania czynności na egzaminie jest niezwykle istotna. Warto być świadomym przepisów, aby nie zostać zaskoczonym przez egzaminatora. Dlaczego w ogóle taka zasada jest obecna? Otóż takie działania mogą doprowadzić do szybszego zużycia się żarówek. Wszystkiemu winne jest napięcie, które waha się wysoko podczas rozruchu. 

Egzamin na prawo jazdy – jakie światła włączyć na egzaminie?

prawo jazdy senior seniorzy badania badanie wzrok słuch kurs
fot. pixabay

W głowie każdego kandydata w dniu egzaminu praktycznego na pewno pojawia się wiele pytań, między innymi czy pogoda będzie dobra. W końcu to od warunków atmosferycznych zależy jakich świateł powinniśmy użyć. Przynajmniej tak działa to w momencie, gdy jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami prawa jazdy. Przecież nawet prawo uwzględnia coś takiego, jak nieprawidłowe korzystanie ze świateł w samochodzie. 

Jazda na światłach dziennych obowiązuje od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Mówiąc prościej włączamy je, gdy jest jasno na dworze i nie ma opadów, mgły, czy też zadymienia. Mimo to wiele aut wykorzystywanych na egzaminie nie ma nawet takiej funkcji. Warto tu podkreślić, że podczas egzaminu korzystanie ze świateł dziennych nie jest w żaden sposób obowiązkowe. Wielu instruktorów przestrzega kursantów przed popełnieniem tego z pozoru banalnego błędu. Dlatego, nawet gdy pojazd wyposażony jest w światła do jazdy dzienne, należy zmienić je na mijania – w przeciwnym wypadku egzaminator może nie mieć dla nas dobrej wiadomości. 

 

Przeczytaj również