W jakiej temperaturze zamarza paliwo? Ważne informacje dla kierowców diesli i benzyniaków
Zamarzanie paliwa w samochodzie to sytuacja, która spotyka wielu kierowców zwłaszcza w okresie zimowym. Posiadacze samochodów typu diesel i benzyna są szczególnie narażeni na tego typu nieprzyjemności. Warto zatem wiedzieć kilka podstawowych informacji, które mogą pomóc w zabezpieczeniu samochodu w tym okresie. Temperatura wytrącania parafiny z oleju napędowego wynosi -7 stopni Celsjusza. W przypadku temperatury – 20 stopni układ paliwowy staje się niedrożny, co oznacza problemy dla kierowców. Temperatura zamarzania benzyny bezołowiowej oscyluje z kolei w okolicach -45 stopni Celsjusza. Warto sobie te wartości gdzieś zapisać.
Zamarzanie paliwa w silnikach diesla
Letnie paliwo typu diesel zachowuje swoje właściwości do temperatury poniżej -4 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy temperatura spada poniżej -5 stopni, letnia ropa traci swoje właściwości. Poniżej przedstawiamy wartości poszczególnych paliw w danych okresach w roku, jeśli chodzi o samochody typu diesel:
- od 1 października do 15 listopada na stacjach jest diesel przejściowy, zachowujące swoje właściwości w temperaturach do -10 stopni Celsjusza
- od 16 listopada do 1 marca z kolei paliwo oferowane na stacjach wytrzymuje do -30 stopni Celsjusza
Jakie są skutki zamarzania paliwa w samochodach typu diesel? Niestety, to nie tylko unieruchomienie pojazdu. Konsekwencje są o wiele większe, bowiem wytrącająca się parafina zatyka filtr paliwa, co podnosi temperaturę podzespołów pojazdu. W przypadku, gdy będziecie próbować zbyt często odpalić silnik w takiej sytuacji, możecie zapchać układ paliwowy, co wiąże się z ogromnymi kosztami podczas wizyty u mechanika.
Zamarznięcie paliwa w samochodach benzynowych
Paliwo może zamarznąć także w samochodach zasilanych benzyną. Benzyna co prawda jest bardziej odporna na mróz od diesla (może wytrzymać w temperaturach do -45 stopni Celsjusza), ale obecność pary wodnej w baku może unieruchomić pojazd. W takich sytuacjach samochód nie ruszy, dopóki paliwo nie przyjmie formy płynnej oraz można doprowadzić do niedrożności całego układu paliwowego.
Zamarznięte paliwo – jak uchronić się przed tym zjawiskiem?
Aby nie narazić się na zamarznięte paliwo w baku, konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Przy tankowaniu warto dolać do baku dodatki ochronne – w przypadku diesla mowa tutaj o środku hamującym wytrącanie parafiny, a w przypadku aut na benzynę warto skorzystać ze specjalnego odmrażacza. Warto ponadto stawiać na paliwa wysokiej jakości oraz tankować do pełna, bowiem zmniejsza to rozwój korozji i prawdopodobieństwo rozwodnienia paliw. Dzięki stosowaniu się do tych wskazówek, znacząco zmniejszycie prawdopodobieństwa zamarznięcia waszego paliwa w warunkach zimowych. Tylko tyle i aż tyle – sami zresztą widzicie.