Za co można dostać mandat w zimie? Odśnieżanie na postoju
Odśnieżanie samochodu zimą to temat, który spotkał raczej każdego kierowcę. Wielu kierowców popełnia w tym aspekcie często błąd. Polega on na odpaleniu silnika i zabraniu się za odśnieżanie. Jest to działanie niezgodne z planem. Jeśli funkcjonariusze policji zobaczą, że silnik pracuje na postoju dłużej niż minutę, może ukarać was mandatem w wysokości 100 złotych. Grzywna może ostatecznie wzrosnąć do kwoty nawet 300 złotych, w przypadku gdy funkcjonariusz zarzuci wam nadmierny hałas lub zbyt dużą ilość emisji spalin. A to nie koniec problemów, na jakie możecie się narazić w przypadku, kiedy zimą będziecie poruszali się po drogach samochodem, który nie jest do końca gotowy do wyjazdu na drogę.
Jazda nieodśnieżonym samochodem – za to też można dostać mandat w zimie
Jazda nieodśnieżonym samochodem to częsty grzech kierowców podczas zimowych warunków. Wielu kierowców spiesząc się rano do pracy decyduje się na skrobanie szyby z przodu i po bokach, tak aby była zapewniona minimalna widoczność i rusza w trasę. To niebezpieczne zjawisko, nie tylko dla kierowców, ale także dla osób jadących za takim samochodem, bowiem spadający śnieg może mieć wpływ na drastyczne obniżenie widoczności dla wszystkich samochodów. Policjanci w takiej sytuacji mogą ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.
Brudne tablice rejestracyjne – to kolejny grzech kierowców zimą
Brudne tablice rejestracyjne to kolejny grzech kierowców w zimowych warunkach pogodowych. Warstwa brudu, która gromadzi się na tablicach rejestracyjnych z dnia na dzień jest coraz większa i często nie brakuje na ulicach aut, w których wszystkie numery są totalnie zamazane. A to kolejna okazja dla policjantów do wręczenia wam mandatu – tym razem w wysokości 100 złotych i 3 punktów karnych. Co prawda kara nie duża, jednak warto o tym pamiętać, by za niewiedzę nie zostać ukaranym mandatem karnym. Po co to komu?
Za co można dostać mandat w zimie? Lista jest dłuższa
Lista przewinień, za które można dostać mandat w zimie jest jednak o wiele dłuższa. Kierowcy mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy policji także za takie działania jak:
- zaśnieżone lampy samochodowe – 300 złotych i 8 punktów karnych
- używanie opon z kolcami – 100 złotych
- używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach na drodze niepokrytej śniegiem – 100 złotych
- kulig za jadącym samochodem – 500 złotych.
Jak sami zatem widzicie, przewinień, za które można dostać mandat w zimie jest cała masa. Warto zatem przypomnieć sobie o niektórych przepisach, który zastosowanie ma głównie w okresie zimowym, aby później nie było niepotrzebnego zdziwienia i konieczności sięgnięcia głębiej do kieszeni w celu opłacenia mandatów.