Akumulator jest jednym z najważniejszych podzespołów współczesnego samochodu. Na co dzień jego obecność przestaje być doceniana. Sprawy komplikują się, gdy bateria pod maską zaczyna mieć problemy. Wtedy zadajemy sobie pytanie, jakie są rodzaje akumulatorów? Wbrew pozorom na rynku motoryzacyjnym znajdują się trzy główne typy baterii: kwasowo-ołowiowe, EFB i AGM, które reprezentują najnowsze osiągnięcia technologiczne w tej dziedzinie.
Jaki akumulator do auta bez start-stop?
Producent samochodu precyzyjnie określa, jaki rodzaj akumulatora najlepiej pasuje do konkretnego modelu auta. Na ulicach porusza się wiele pojazdów z ograniczoną ilością elektroniki na pokładzie. Z dużym prawdopodobieństwem dla nich odpowiednie są akumulatory kwasowo-ołowiowe.
Spotkać można również nazwę akumulator SLI (od ang. Starting, Lighting, Ignition), są one fundamentem technologii bateryjnej. Kierowcy doceniają je przede wszystkim za wieloletnią obecność w sprzedaży i przystępną cenę. SLI to rozwiązanie idealne dla pojazdów bez systemu start-stop i z umiarkowaną ilością odbiorników elektrycznych. W tych akumulatorach elektrolit, mieszanka kwasu i wody destylowanej, jest w formie płynnej.
Akumulatory EFB (Enhanced Flooded Battery) – do jakiego auta
Jeśli w naszym aucie znajduje się nieco więcej elektroniki w tym systemy start-stop pierwszych generacji, opłaca się zainteresować akumulatorami EFB, czyli 'Enhanced Flooded Battery’. Są to ulepszone wersje tradycyjnych akumulatorów z elektrolitem w formie płynnej. Ich cechą charakterystyczną jest dodatkowa powłoka z poliestru między płytą a separatorem, która ma na celu zwiększenie żywotności akumulatora.
Ze względu na relatywnie prostą konstrukcję dopracowaną przez lata, jest to ciągle budżetowa propozycja akumulatora samochodowego. Na rynku części zamiennych znajdziemy przynajmniej kilku producentów, którzy oferują swój produkt w przystępnej cenie.
Akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat) – produkt dla wymagających
Na szczycie technologicznej innowacji znajdują się akumulatory AGM, czyli 'Absorbent Glass Mat’. W tych akumulatorach elektrolit jest absorbowany przez maty z włókna szklanego, co eliminuje ryzyko wycieku. Są one idealne dla pojazdów z zaawansowanymi systemami start-stop oraz tych o wysokim zapotrzebowaniu na energię. Ich wydajność i żywotność są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
Jak dopasować akumulator do auta
Wybór odpowiedniego akumulatora jest kluczowy. Na rynku dostępne są narzędzia, takie jak wyszukiwarki akumulatorów, które pomagają w doborze odpowiedniego modelu do konkretnego pojazdu. Pamiętajcie, że zamiana akumulatora na model z innej technologii, szczególnie w pojazdach z systemem start-stop, może skutkować skróceniem żywotności akumulatora lub ograniczeniami w funkcjonowaniu systemu zarządzania energią.
Od tradycyjnych rozwiązań SLI, przez ulepszone akumulatory EFB, aż po zaawansowane technologicznie AGM, każdy typ ma swoje unikalne zalety i zastosowania. Wybór odpowiedniego akumulatora to klucz do zapewnienia niezawodności i wydajności każdego samochodu.