Jak prawidłowo dolewać olej silnikowy? O tej zasadzie zapomina niemal każdy kierowca

Olej silnikowy to bez wątpienia najważniejszy płyn eksploatacyjny w naszym samochodzie. Dzięki niemu silnik chroniony jest przed zbyt szybkim zużyciem – olej zapewnia jednostce napędowej odpowiednie smarowanie, minimalizując tarcie między jej poszczególnymi elementami. Jego prawidłowa ilość gwarantuje również odpowiednią temperaturę pracy. Olej jednak z czasem się zużywa, dlatego konieczne jest systematyczne dolewanie go (jest to równie ważne, co systematyczna wymiana). Jak prawidłowo dolewać olej silnikowy? Jak sprawdzić, kiedy należy to zrobić? Na co zwracać uwagę podczas uzupełniania oleju silnikowego? W tym artykule odpowiemy sobie na wszystkie te i inne pytania.

Jaki olej dolać do silnika
Podaj dalej

Olej silnikowy – od tego wszystko się zaczyna

Silnik to skomplikowana konstrukcja. Posiada tysiące ruchomych części, które w większości są wykonane z metalu. Kiedy jednostka napędowa pracuje, metalowe komponenty powodują tarcie, które wytwarza spore ilości ciepła. A jak powszechnie wiadomo – zbyt wysokie temperatury są wrogiem numer jeden dla każdego silnika spalinowego, ponieważ prowadzą one do pękania jego elementów.

Kiedy silnik ulegnie awarii z powodu niskiego poziomu oleju, czekają nas bardzo kosztowne naprawy. W konsekwencji jazdy poniżej limitu środka smarnego może dojść do przytarcia panewek, sekcji korbowo-tłokowej czy uszkodzenia turbosprężarki. W skrajnym przypadku obciążenia powodowane przez osłabione tarcie okażą się na tyle duże, że jednostka napędowa po prostu przegrzeje się i zatrze. Wtedy jej naprawa jest co prawda w części przypadków możliwa, jednak zabieg ten jest zazwyczaj nieopłacalny. Dlatego dobrze jest chociaż raz w miesiącu sprawdzić poziom oleju w samochodzie, a jeśli zajdzie taka potrzeba – uzupełnić niedobory.

Na szczęście jest wysoce prawdopodobne, że Twoje auto samo podpowie Ci, kiedy zajdzie potrzeba dolania oleju. Wiele nowoczesnych samochodów jest wyposażonych w bardzo precyzyjne systemy ostrzegawcze, które informują one o zbyt niskim poziomie oleju. W takim przypadku nie musisz zgadywać, kiedy wlać olej do silnika. Samochód powie ci to sam.

Jak dolać olej silnikowy? Jest jedna zasada o której zapomina większość kierowców

  • Otwórz maskę i znajdź bagnet pomiaru oleju . Jeśli nie znasz jego lokalizacji, sprawdź instrukcję obsługi samochodu,
  • Pamiętaj – poziom oleju sprawdzamy tylko wtedy, kiedy silnik jest chłodny, a samochód stoi na równej nawierzchni,
  • Po znalezieniu bagnetu wyciągnij go i wytrzyj pozostały na nim olej ręcznikiem papierowym, lub szmatką,
  • Na samym bagnecie zauważysz dwie linie, określające minimalny i maksymalny poziom oleju,
  • Jeśli poziom oleju jest zbyt niski – kup odpowiedni olej do swojego samochodu,
  • Sprawdź instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, jaki olej jest odpowiedni dla Twojego samochodu, lub porozmawiaj z zaufanym mechanikiem,
  • Znajdź korek wlewu oleju na silniku – zwykle oznaczony rysunkiem puszki z olejem,

UWAGA: O TEJ PRZEDOSTATNIEJ ZASADZIE ZAPOMINA NIEMAL KAŻDY KIEROWCA!

  • Dolewaj olej do zbiornika bardzo powoli i małymi porcjami. Uzupełniaj zbiornik przez 2-3 sekundy, odczekaj minutę, a następnie sprawdź bagnet. Po po odczytaniu poziomu wyczyść go, dodaj trochę więcej oleju i sprawdź ponownie. Należy pamiętać, że zbyt wysoki poziom jest, podobnie jak poziom zbyt niski, zwyczajnie niebezpieczny dla silnika. Jeżeli przesadzimy i dolejemy zbyt dużo oleju, narażamy się m.in. na uszkodzenie katalizatora,
  • Przed zamknięciem maski zakręć korkiem wlew oleju silnikowego i usuń wszelkie wycieki.

Jak często trzeba dolewać olej silnikowy?

Dolewanie oleju jest uzależnione od tego, jak szybko auto zużywa olej. Współczesne samochody zużywają stosunkowo niewiele oleju silnikowego. Zwykle jest to około kilka-kilkanaście mililitrów na przejechane 1000 km.

Producenci aut zabezpieczają się zapisami w instrukcjach podając nieraz nawet 1 litr na każde 1000 km – takiego realnego zużycia można oczekiwać raczej po autach sportowych. Ta rozbieżność bierze się oczywiście stąd, by producent był bezpieczny przed ewentualnymi roszczeniami kierowców. Zatem jak często należy uzupełniać olej w naszym aucie? Nie ma na to lepszej odpowiedzi niż: należy sprawdzać stan oleju regularnie, zwłaszcza przed dłuższą trasą. Jedynie na podstawie tego możemy określić rzeczywiste zużycie oleju przez silnik naszego samochodu. – informują specjaliści z portalu arena.pl.

 

Przeczytaj również