Zachęcają

Zachęcają

Podaj dalej

Resort energii zamierza mocno promować korzystanie z pojazdów elektrycznych. W planach znajduje się m.in. zwolnienie z akcyzy, możliwość bezpłatnego parkowania a nawet korzystania z buspasów.

Ministerstwo Energii zdecydowało się wprowadzić kilka zmian w projekcie ustawy o elektromobilności. Ta sytuacja jest konsekwencją przeprowadzonych niedawno konsultacji publicznych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wiele z zasugerowanych uwag postanowiono wykorzystać i ostatecznie umieszczono w projekcie.

Nie tylko kierowcy samochodów, ale również rowerów oraz motorowerów będą objęci wprowadzanymi zmianami. Rozszerzono bowiem definicję pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi, na czym skorzystają właśnie właściciele jednośladów. Ma to na celu rozszerzenie zakresu prowadzenia usług na stacjach ładowania, na których dodatkowo będą również musiały znajdować się stanowiska postojowe.

Docelowo w całym kraju ma powstać przynajmniej sześć tysięcy punktów ładowania energią elektryczną. W gminach liczących ponad milion mieszkańców, do 2020 roku ma być przynajmniej tysiąc takich punktów, a w tych o liczebności przekraczającej 300 tysięcy osób, dwieście stacji. Kolejno dla gmin mających ponad 150 tysięcy zameldowanych przypadać będzie 100 punktów, a dla mających powyżej 100 tysięcy będzie stacji 60.

Projekt zakłada również zwolnienie pojazdów z akcyzy, możliwość korzystania z buspasów, darmowego parkowania oraz korzystniejszych odpisów amortyzacyjnych dla właścicieli firm. W 2025 roku, 50% całej floty samochodów wykorzystywanych w administracji państwowej mają stanowić pojazdy zasilane paliwami alternatywnymi.

Tagi: Elektromobilność

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News