Wyjątkowa Honda NSX należąca do Ayrtona Senny na sprzedaż. Termin nie jest przypadkowy

Na sprzedaż często trafiają wątpliwej jakości oferty reklamujące, że danym samochodem w przeszłości jeździł ktoś znany. W przypadku tej aukcji nie ma mowy o żadnych wątpliwościach. Ta Honda NSX była osobistym samochodem Ayrtona Senny, jednej z największych legend Formuły 1 w historii. Teraz pojazd trafił na sprzedaż na kilka dni przed 30. rocznicą śmierci Brazylijczyka. 

honda-nsx-ayrton-senna
Podaj dalej

Wyjątkowa Honda NSX Ayrtona Senny na sprzedaż

honda-nsx-ayrton-senna
fot. Honda

Kibice Formuły 1 mają dziś sporo powodów do narzekań. Po erze dominacji Lewisa Hamiltona jesteśmy świadkami kolejnej „nudy”, którą co niedzielę fundują nam Max Verstappen i ekipa Red Bull Racing. Tylko najbardziej zagorzali fani są w stanie docenić kunszt i bezbłędność Holendra, który wygrał 41 z ostatnich 50 wyścigów. Ale nawet kolejne rekordy i mistrzowskie tytuły nie będą chyba w stanie sprawić, aby Verstappen otrzymał status takiej legendy, jakim cieszy się Ayrton Senna. 

Brazylijczyk nie był w stanie osiągać takich liczb jak Holender z wielu różnych względów. Przede wszystkim w kalendarzu Formuły 1 było o połowę mniej wyścigów rocznie. Ale dominacja Ayrtona Senny na przełomie lat 80. i 90. była podobna, o ile nie większa niż Verstappena. W sezonie 1988 roku jego zespół, McLaren, wygrał wszystkie wyścigi w kalendarzu. A mówimy o czasach, gdy niezawodność nie była nawet blisko dzisiejszego poziomu. 

Termin sprzedaży nie jest przypadkowy

honda-nsx-ayrton-senna
fot. Honda

Senna jest jednak prawdziwą legendą, w dużej mierze dlatego, że zmarł przedwcześnie. Postaci ze świata sportu na szczycie swojej kariery w tak tragiczny i niefortunny sposób odchodzą wyjątkowo rzadko. Wypadek na Imoli miał miejsce 1 maja 1994 roku, więc za kilka dni będziemy obchodzić 30. rocznicę tego wydarzenia. 

Wydaje się więc, że nie ma przypadku w tym, że Honda NSX należąca w przeszłości do 2-krotnego mistrza świata trafiła na sprzedaż właśnie teraz. Ayrton Senna był osobiście zaangażowany w rozwój tego samochodu, pomógł też japońskim inżynierom dodać aurę wyjątkowości tego pojazdu. Brał też udział w akcjach promocyjnych i marketingowych. 

Ten konkretny egzemplarz, który może być twój, należał jednak bezpośrednio do Senny. A Brazylijczyk nie trzymał go w garażu – jeździł nim po torach wyścigowych i korzystał na codzień. Nic dziwnego więc, że auto ma przebieg 62 900 kilometrów, ale wciąż jest w idealnym stanie. Dla fanów Senny to prawdziwy Święty Graal. 

honda-nsx-ayrton-senna
fot. Honda

Cena zwala z nóg

Obecnie samochód należy do brytyjskiego kolekcjonera, który w bliżej nieokreślonych okolicznościach kupił go w 2013 roku w portugalskim Algarve. I choć Senna zawsze był ikoną, Honda NSX 11 lat temu z pewnością nie była tak droga, jak dziś. 

Obecny właściciel tak mówi o swoim samochodzie: – Posiadanie jednego z najsłynniejszych samochodów należących do prawdziwej legendy sportowej było prawdziwą przyjemnością. Emocje związane z prowadzeniem samochodu Senny nigdy cię nie zmęczą. 

Ile zatem będziemy musieli przeznaczyć na taką przyjemność? Niestety niemało. Honda wystawiona jest za 500 000 funtów, czyli około 2,8 miliona złotych. To wyjątkowo dużo pieniędzy jak za ten model, ale jeśli dodamy do tego równania historię i pana Ayrtona Sennę, na pewno znajdzie się kupiec. Nie mówiąc już o tym, że za kolejnych 10 czy 20 lat samochód z pewnością będzie warty dużo, dużo więcej.

honda-nsx-ayrton-senna
fot. Honda

Przeczytaj również