WRC: Legendarny szef Loeba spodziewa się skoku wydajności Hyundaia

Sportowy szef Citroena w latach 1989-2007, Guy Frequelin nie ma wątpliwości, że jego były podopieczny, Sebastien Loeb wprowadzi fabryczny zespół Hyundaia na wyższy poziom w WRC.

WRC: Legendarny szef Loeba spodziewa się skoku wydajności Hyundaia
Podaj dalej

Francuz, który wprowadzał Loeba do Rajdowych Mistrzostw Świata był jedną z niewielu osób, która wiedziała, gdzie pójdzie Alzatczyk w sezonie 2019. – Jesteśmy bardzo często w kontakcie i wiedziałem dokąd zmierza sytuacja – przyznał Guy Frequelin w rozmowie z Loicem Roccim z magazynu Auto Hebdo. Dwukrotny rajdowy mistrz Europy (1983-1984) jako kierowca (nazywano go Grizzly!) wierzy, że Loeb wprowadzi sporo do wydajności fabrycznego Hyundaia i20 Coupe WRC.

Guy Frequelin: Posiadanie takiego gościa jak Seb w swoim składzie, z całym jego doświadczeniem może pozwolić zespołowi pójść do przodu w kwestii wydajności. Ustawienia obecnych kierowców mogą mu nie odpowiadać. To umożliwi teamowi możliwość odkrycia nowych rozwiązań. Dziś przyjęło się mówić, że najlepszym WRC jest Toyota. Musimy jednak zobaczyć jak inni się rozwiną, czyli Citroen z Sebastienem Ogierem i Hyundai z Loebem.

Zdaniem Frequelina, który 4-krotnie doprowadził Citroena do triumfu w Rajdzie Dakar, nadejście Loeba nie powinno zaszkodzić Thierry’emu Neville’owi w walce o tytuł wśród kierowców. – Doświadczenie Sebastiena może im nawet pomóc w lepszym zarządzaniu w trakcie rajdu – stwierdził 73-latek.

Guy Frequelin doprowadził Sebastiena Loeba do pierwszych 4 tytułów w WRC

Loeb Consulting?

Sugestie Loeba mogą być bardzo pomocne. Od sezonu 2019 szefem Hyundai Motorsport został Andrea Adamo, zastępując na tym stanowisku Michela Nandana. Włoch w początkowej fazie będzie dopiero poznawał w praktyce zarządzanie czołowym zespołem w WRC. 60-latek zapowiedział nawet, że nie zamierza początkowo dokonywać żadnych rewolucji.

Andrea Adamo: Nie jestem osobą, która przychodzi i zmienia wszystko dla zasady. Potrzebuję czasu, aby zrozumieć co działa i gdzie potrzebujemy poprawek. Zostałem poproszony o pomoc w osiągnięciu sukcesów, ale to zależy od pracy zespołowej. Musimy kontynuować pracę, która została wykonana. Zespół walczył o tytuł w WRC przez kilka ostatni lat, więc z pokorą zrobię co w mojej mocy, aby wykonać ten niezbędny dodatkowy krok.

Włoch po raz pierwszy będzie kierował zespołem podczas inauguracji Rajdowych Mistrzostw Świata 2019 w Rajdzie Monte Carlo (24-27 stycznia). Kierowcami Hyundaia będą Thierry Neuville, Andreas Mikkelsen i rekordzista imprezy (7 zwycięstw) Sebastien Loeb.

Przeczytaj również