WRC: Fińska nadzieja rajdów chce wejść na wyższy poziom z czterokrotnym wicemistrzem świata

Teemu Suninen, który w tym roku po raz pierwszy w karierze był liderem rundy Rajdowych Mistrzostw Świata, zaliczy resztę sezonu z Jarmo Lehtinenem na prawym fotelu Forda Fiesty WRC. Pierwszy wspólnym startem będzie Rajd Sardynii, którego zapoznanie z trasą zaczyna się we wtorek.

WRC: Fińska nadzieja rajdów chce wejść na wyższy poziom z czterokrotnym wicemistrzem świata
Podaj dalej

50-letni pilot ma na koncie 169 występów w WRC, większość u boku Mikko Hirvonena, z którym czterokrotnie zdobywali wicemistrzostwo globu. Fin będzie trzecim pilotem Suninena w przeciągu ostatnich 7 miesięcy. Z 25-letnim kierowcą M-Sport Ford World Rally Team do końca 2018 r. jeździł Mikko Markkula. Od tego sezonu towarzyszył mu Marko Salminen.

Teemu Suninen dla autosport.com: Chciałbym podziękować Marko, ponieważ osiągnęliśmy bardzo dużo w pierwszej połowie roku. Wygrywaliśmy odcinki oraz po raz pierwszy prowadziliśmy w rajdzie (Rally Sweden – przyp. red.). Jednak wciąż się uczę. Posiadanie kogoś tak doświadczonego jak Jarmo będzie bardzo ważne, jeśli mam osiągnąć swoje cele na drugą część sezonu.

Dla Jarmo Lehtinena będzie to debiut w obecnej generacji samochodów WRC. Ostatnim pełny sezon zaliczył 5 lat temu. W ubiegłym roku pilotował juniora Toyoty, Hirokiego Araia (syna dwukrotnego mistrza PWRC – Toshihiro) w mistrzostwach świata oraz w fińskim czempionacie. Rok wcześniej był zaangażowany przez fabryczny zespół Toyoty w WRC do roli dyrektora sportowego.


Teemu Suninen po siedmiu rundach sezonu zajmuje 6. miejsce w punktacji kierowców. W tym roku był najszybszy na trzech odcinkach specjalnych.

Przeczytaj również