WRC #16: Wiekopomny powrót Kubicy. Finały F1 i WRX

WRC #16: Wiekopomny powrót Kubicy. Finały F1 i WRX

Podaj dalej

Jak co poniedziałek, podsumowujemy tydzień w sporcie samochodowym w stałej kolumnie WRC, czyli Wyczerpującym Raporcie Całotygodniowym.

Nowy rekord Hamiltona

Mistrz świata F1, Lewis Hamilton (Mercedes) wygrał kończące sezon Grand Prix Abu Zabi. Triumf na torze Yas Marina (73. w karierze) oznacza, że zdobył rekordowe 408 punktów w ciągu jednego sezonu mistrzostw świata. Sebastian Vettel (Ferrari) finiszował jako drugi 2,5 sekundy za Brytyjczykiem. Mimo trybu awaryjnego silnika na starcie, trzeci stopień podium wywalczył Max Verstappen (Red Bull). Holender nie zdołał awansować na najniższy stopień podium w końcowej punktacji, mimo że do mety, w pożegnalnym występie dla Ferrari, nie dojechał Kimi Raikkonen. Fernando Alonso (McLaren) swój prawdopodobnie ostatni w karierze wyścig w F1 zakończył na 11. miejscu.

Robert Kubica (Williams) zgodnie z tegorocznym kontraktem wziął udział w pierwszym treningu. Podczas 26 okrążeń zbierał dane dla zespołu pod kątem sezonu 2018. Uzyskał 20., najsłabszy czas w sesji, choć zespół meldował, że obowiązki Polaka uniemożliwią mu uzyskanie dobrego wyniku.

Końcowa punktacja kierowców F1 2018

Poz. Kierowca Pkt
1 Lewis Hamilton 408
2 Sebastian Vettel 320
3 Kimi Raikkonen 251
4 Max Verstappen 249
5 Valtteri Bottas 247
6 Daniel Ricciardo 170
7 Nico Hulkenberg 69
8 Sergio Perez 62
9 Kevin Magnussen 56
10 Carlos Sainz 53
11 Fernando Alonso 50
12 Esteban Ocon 49
13 Charles Leclerc 39
14 Romain Grosjean 37
15 Pierre Gasly 29
16 Stoffel Vandoorne 12
17 Marcus Ericsson 9
18 Lance Stroll 6
19 Brendon Hartley 4
20 Siergiej Sirotkin 1

Końcowa punktacja konstruktorów F1 2018

Poz. Konstruktor Pkt
1 Mercedes 655
2 Ferrari 571
3 Red Bull/Renault 419
4 Renault 122
5 Haas/Ferrari 93
6 McLaren/Renault 62
7 Force India/Mercedes 52
8 Sauber/Ferrari 48
9 Toro Rosso/Honda 33
10 Williams/Mercedes 7

Kosmiczny sezon Kristofferssona

Johan Kristoffersson (Volkswagen Polo R Supercar) wygrał południowoafrykańską rundę Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Finał sezonu na Killarney International Raceway w Kapsztadzie był pożegnaniem z serią dla Mattiasa Ekstroma (oraz jego zespołu z fabrycznym wsparciem Audi). Kończący fabryczny program Peugeot Sport wprowadził do finału 3 samochody i odchodzi z cyklu trzecim miejscem Sebastiena Loeba i czwartym Kevina Hansena. Timmy Hansen na drugim okrążeniu wjechał swoją 208-ką w tył Polo R Pettera Solberga i obaj musieli zakończyć bieg.

Końcowa punktacja kierowców World RX 2018 (czołówka)

Poz. Kierowca Pkt
1 Johan Kristoffersson 341
2 Mattias Ekstrom 248
3 Andreas Bakkerud 237
4 Sebastien Loeb 229
5 Petter Solberg 227
6 Timmy Hansen 192
7 Niclas Gronholm 146
8 Kevin Hansen 145
9 Janis Baumanis 98
10 Timur Timerzyanov 86

Do Williamsa z mistrzostwem F2

George Russell (ART) od przyszłego sezonu kolega Roberta Kubicy w Williams Racing, zapewnił sobie tytuł wśród kierowców mistrzostw F2. 20-letni Brytyjczyk wygrał główny wyścig finałowej rundy sezonu w Abu Zabi. W sprinterskim biegu, który zakończył weekend triumfował junior Ferrari, Antonio Fuoco.

W końcowej punktacji George Russell (287 pkt) wyprzedził Lando Norrisa (219), Alexandra Albona (212), Nycka de Vriesa (202) i Artioma Markiełowa (186).

Koniec GP3 Series na rzecz F3

Na torze Yas Marina dobiegła końca 9-letnia kariera GP3 Series. Ostatnim mistrzem cyklu został Anthoine Hubert. 22-latek z Lyonu świętował już po 1. wyścigu, gdy zajął trzecie miejsce. Jego rywal do korony, Nikita Mazepin przejechał metę jako drugi, ale został sklasyfikowany na piątej lokacie (kara 10 sekund za wyjazd poza tor i zyskanie przewagi), co oznaczało mistrzostwo dla Francuza. Ostatnie wyścigu GP3 Series wygrali Leonardo Pulcini i Nikta Mazepin.

W końcowej punktacji za Hubertem (214) znaleźli się Mazepin (198), Callum Ilott (167), Pulcini (156) i David Beckmann (137).

Od 2019 r. oficjalną trzecią ligą wyścigów single seaterów będą mistrzostwa F3. W Abu Zabi odsłonięto nadwozie przyszłorocznej konstrukcji, przygotowane przez Dallarę (model F319). Pojazd posiada system halo. Pozostawiono dotychczasowy silnik Mecachrome (3.4 l 6-cylindrowy, 380 KM przy 8000 obr./min.).

Pirelli wygrało z Hankookiem

Dotychczasowy dostawca opon do Formuły 1, Pirelli wygrało przetarg na dalsze zaopatrzenie zespołów w swoje ogumienie. Włoska marka kontrolowana przez chińskiego giganta chemicznego ChemChina podpisała kontrakt na lata 2020-2023, na postawie którego od 2021 r. dostarczy 18-calowe (do końca 2019 będą to 13″) opony do single seaterów królowej sportów motorowych. Nowa konstrukcja nie będzie mogła być dogrzewana specjalnymi kocami.

Jedynym rywalem w przetargu był południowokoreański Hankook. Wcześniej z udziału zrezygnował potentat oponiarski Michelin, dla którego produkcja ogumienia o sztucznie przyspieszonej degradacji była niespójna wizerunkowo z profilem marki.

RSMŚl pod znakiem Hondy

Rajd Cieszyńska Barbórka zakończył sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. We wszystkich rundach triumfowały załogi korzystające z piątej generacji Hondy Civic z klasy RO2. Finał sezonu wygrali wicemistrzowie Szymon Żarłok i Krzysztof Pietruszka. Życiówkę pojechał drugi Krzysztof Rybka z pilotem Michałem Miklaszewskim (Citroen Saxo VTS). Podium polskiego klasyka skompletowali Adam Wrocławski z Markiem Dobrowolskim (Renault Clio).

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2018 (czołówka)

1. Kostka/Martynek 115
2. Żarłok/Pietruszka 88
3. Cholewa/Roik 58
4. Wrocławski/Dobrowolski 48
5. Godula/Nowak 42
6. Grela/Momot 40
7. Ciombor/Borycki 34
8. Rybka/Miklaszewski 32

Gala z kalendarzami

Tradycyjnie na Gali Sportu Samochodowego, Polski Związek Motorowy zaprezentował projekty kalendarzy rozgrywek o mistrzostwo Polski w rajdach i wyścigach na 2019 r.

Kalendarz RSMP 2019

1. Rajd Świdnicki-Krause 26-28.04.2019
2. Rajd Nadwiślański 31.05-02.06.2019
3. Rajd Polski 28-30.06.2019
4. Rally Elektrenai (Litwa) 12-14.07.2019
5. Rajd Rzeszowski 08-10.08.2019
6. Rajd Śląska 05-07.09.2019
7. Rajd Dolnośląski 04-06.10.2019

Kalendarz RMPST 2019

1. Rajd Baja 12-14.04.2019
2. Columna edica Baja Drawsko Pomorskie 03-05.05.2019
3. Kłodzki Rajd Samochodów Terenowych 07-09.06.2019
4. Rajd Polskie Safari 02-04.08.2019
5. Columna Medica Baja Poland 29.08-01.09.2019
6. Baja Szczecinek 20-22.09.2019

Kalendarz WSMP 2019

1-2. Tor Poznań 10-12.05.2019
3-4. Tor Poznań 07-09.06.2019
5-6. Tor Poznań 19-21.07.2019
7-8. Tor Poznań 20-22.09.2019
* runda zagraniczna ??.??.2019

* termin oraz obiekt weekendu zagranicznego pozostaje do ustalenia

Kalendarz GSMP 2019

1. Załuż (IHCC/CEZ) 10-12.05.2019
2. Cisna* 31.05-02.06.2019
3. Magura 28-30.06.2019
4. Limanowa (EHC) 26-28.07.2019
5. Banovce (Słowacja)* 02-04.08.2019
6. Sopot* 16-18.08.2019
7. Czarna Góra 06-08.09.2019
8. Korczyna 27-29.09.2019

* ostateczny termin rundy do potwierdzenia

Kalendarz MP Rallycross 2019

1. Tor Słomczyn 05-07.04.2019
2. Tor Toruń 26-28.04.2019
3. Tor Słomczyn 24-26.05.2019
4. Tor Toruń 21-23.06.2019
5. Tor Vilkyciai (Litwa) 26-28.07.2019
6. Tor Słomczyn 06-08.09.2019
7. Tor Toruń 04-06.10.2019

Kalendarz DMP 2019

1. Biała Podlaska 06-07.04.2019
2. Autodrom Słomczyn 18-19.05.2019
3. Tor Kielce (CEZ) 14-15.06.2019
4. Autodrom Bemowo 06-07.07.2019
5. runda zagraniczna (CEZ) ??.??.2019
6. lokalizacja do ustalenia 07-08.09.2019
7. Autodrom Słomczyn (CEZ) 28-29.09.2019

Mercedes przygarnął Ocona i Vandoorne’a

Szef zespołu Mercedesa w F1, Toto Wolff poinformował w piątek, że kierowcą testowym ekipy będzie opuszczający Racing Point Force India, Esteban Ocon. 22-letni Francuz typowany do zastąpienia Valtteriego Bottasa będzie miał okazję przetestować najnowszy samochód Mercedesa oraz popracować w symulatorze. Do tego drugiego zadania zaangażowano również odchodzącego z McLarena, Stoffela Vandoorne’a (Belg będzie jeździł też w Formule E dla zespołu HWA, szykującego grunt pod fabryczne wejścia Mercedesa).

Robert Kubica znowu kierowcą wyścigowym F1

Na konferencji prasowej w czwartek, 22 listopada zespół Williams Martini Racing ogłosił, że przyszłoroczny fotel kierowcy wyścigowego otrzyma Robert Kubica. Polak powróci do startów F1 pierwszy raz od 2010 r. Jego dynamicznie rozwijającą się karierę przerwał w 2011 r. makabryczny wypadek w rajdzie Ronde di Andora. Poprawa zdrowia pozwoliła mu w międzyczasie na starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata (mistrzostwo WRC 2 w 2013 r. i kilka wygranych odcinków specjalnych w latach 2014-2015).

Wsparcia finansowego Kubicy udzielił PKN Orlen. Nieoficjalnie mówi się, że kontrakt z zespołem Williamsa, który zostanie podpisany w tym tygodniu ma opcję przedłużenie o kolejny rok po sezonie 2019.

Suninen zmienia pilota

Jedyny z potwierdzonych kierowców M-Sport Forda na sezon WRC 2019, Teemu Suninen zakończył współpracę z dotychczasowym pilotem Mikko Markkulą. Na prawy fotel Forda Fiesty WRC wsiądzie Marko Saminen. 40-latek ostatnio jeździł z juniorem Toyoty, Takamoto Katsutą. W CV Salminena są 3 mistrzostwa Finlandii (kierowca Juha Salo) i 1 mistrzostwo Wielkiej Brytanii (kierowca Jukka Korhonen). Rozgrzewką przed Rajdem Monte Carlo będzie Monza Rally Show (6-9 grudnia).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News