Wpadka Policji. Uczy ludzi spotem z pieszym chodzącym niewłaściwą stroną drogi

Wpadka Policji. Uczy ludzi spotem z pieszym chodzącym niewłaściwą stroną drogi

Clipboard01

Podaj dalej

Przed nami jesienno-zimowe szarugi, coraz szybciej zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła. Pogarszające się warunki na drogach nie sprzyjają bezpieczeństwu. W związku z tym policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy stworzyli krótki filmik „Odblaski to życie”. Z produkcją jest jednak mały problem.

Na filmie bydgoska policja zachęca pieszych do noszenia odblasków. Problem w tym, że pokazują pieszego, który idzie niewłaściwą stroną drogi i nagle znajduje się tuż przed maską samochodu – dochodzi do potrącenia. Wprawdzie niewłaściwe zachowanie pieszego nie jest w filmie komentowane, jednak faktem jest, że pokazano pieszego idącego nieprawidłową stroną drogi. Oczywiście spot sugeruje nam, że do przedstawionej sytuacji nie doszłoby, gdyby pieszy miał na sobie odblaski. Jednak nie tędy droga!

76-latek w Ibizie niechcący dokonał zamachu na policjantów w radiowozie

Jak przypomina portal poświęcony bezpieczeństwu – brd24.pl – w Polsce instytucje wciąż prześcigają się w proponowaniu pieszym odblasków, powstaje mnóstwo kampanii z rażącymi błędami. Bo często, by uzasadnić potrzebę noszenia odblasków, pokazuje się zachowanie pieszych niezgodne z tym, co nakazuje im kodeks. Taką wpadkę zaliczyły już m.in. MSWiA, które w konkursie wybrało kiedyś spot o odblaskach z dzieckiem idącym prawą stroną drogi czy Policja i WORD z Białej Podlaskiej

W spocie przygotowanym przez KWP w Bydgoszczy  pokazano sytuację, w której pieszy porusza się nieprawidłową, prawą stroną drogi. W związku z tym nie widzi nadjeżdżającego za jego plecami pojazdu. W dodatku bez oglądania się nagle wychodzi na jezdnię przed koła samochodu.

Co w tej sytuacji zmieniłyby odblaski? Można zakładać, że nic.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News