Potwory grupy B bez cenzury! Niezwykłe nagranie z najbardziej szalonej epoki rajdów w historii

Potwory grupy B bez cenzury! Niezwykłe nagranie z najbardziej szalonej epoki rajdów w historii

Podaj dalej

Rajdy samochodowe miewały w swojej historii mniej lub bardziej spektakularne okresy. Mimo coraz szybszych konstrukcji, zdecydowanie największą nostalgię wciąż czuje się do legendarnej grupy B.

Powyższe nagranie przedstawia słynne potwory grupy B w absolutnym rajdowym eldorado – Rajdzie 1000 Jezior (dziś znanym jako Rajd Finlandii). Ujęcia pochodzą z lat 1983-1986, w których te ekstremalne maszyny poddawano ciągłemu rozwojowi. Ich widok na krętych i falistych trasach Pojezierza Fińskiego to kwintesencja tego, za co tłumy kochają rajdy samochodowe.

W przytoczonym okresie triumfowali, co nie dziwi, wyłącznie Finowie. W 1983 r. ostatnie zwycięstwo w tej kultowej imprezie odniosła załoga B-grupowego Audi Quattro A2. Dokonali tego Hannu Mikkola i Arne Hertz, którzy w tym samym sezonie okazali się najlepsi na świecie.

W kolejnych latach nie było mocnych na załogi Peugeotów 205 Turbo 16. W 1984 r. triumfowali Ari Vatanen i Terry Harryman. Następne dwie edycje na swoje konto zapisali Timo Salonen (mistrz WRC 1985) i Seppo Harjanne prowadząc Peugeota 205 Turbo 16 w wersji E2.

Charakterystyczny kierowca (za sprawą „słoikowych” okularów) był ostatnim, który wygrał w Jyvaskyla autem grupy B (kategorii zlikwidowanej po sezonie WRC 1986). Choć były to czasy, gdy standardy bezpieczeństwa nie były na wysokim poziomie, jeszcze przez długi czas tamten okres pozostanie epoką, za którą rzesze kibiców rajdowych będą tęsknić najbardziej.

 

Przeczytaj również