Traktor z silnikiem VR6 Volkswagena jest przygotowany do najbardziej zwariowanego sportu w Skandynawii

Traktor z silnikiem VR6 Volkswagena jest przygotowany do najbardziej zwariowanego sportu w Skandynawii

Podaj dalej

Rodzina silników VR6 Volkswagena przysporzyła sobie sporo fanów na całym świecie. Wszystko za sprawą wąskiego kąta ułożenia V6, dzięki czemu były bardzo podatne na różnego rodzaju modyfikacje. 

Za pomocą turbodoładowania z silnika można wygenerować ponad 700 koni mechanicznych, a jeśli włożysz ten silnik do Golfa R, możesz rozpędzić się do około 350 km/h. Prawdopodobnie właśnie dlatego szwedzki kierowca Emil Sjodahl zamontował ten motor w swoim pojeździe, który jest… traktorem. 

Sjodahl rywalizuje w formie motorsportu znanej jako traktorcross ze swoim Masseyem Fergusonem 35 z 1958 roku. Ciągnik pierwotnie osiągał moc od 32 do 37 koni mechanicznych, jednak dzięki zainstalowaniu 2,8-litrowej jednostki VR6 z Golfa, moc znacząco wzrosła. 

VR6 Turbo tractor, yes tractor, built by Emil over in Sweden. It has a AAA 2.8 liter VR6 from a 1992 MK3 Golf, and runs on e85. #vrswaptheworld🚗 @litenforbannadtratra | #vrsociety

Gepostet von VRSociety am Samstag, 1. Februar 2020

Sjodahl dorzucił turbosprężarkę i ponownie dostroił silnik, dzięki czemu obecnie jego traktor dysponuje mocą 278 koni mechanicznych. Szwed powiedział dla portalu The Drive, że sprawdzenie mocy odbywało się przy zaledwie 13 psi doładowania. Uwaga, uwaga, dziś traktor dysponuje już 23 psi. Moc zapewne podskoczyła znacząco do góry. 

Według zawodnika traktor jest dosyć konkurencyjny i dysponuje również przyczepnością pozwalającą na dotrzymanie tempa mocnemu silnikowi. Kiedy Sjodahl opublikował film, wciąż pracował nad ulepszeniem sprzęgła, które działało bardzo topornie. 

Obecnie Szwed zamienił sprzęgło sześciokołowe na jednostkę Sachs zaprojektowaną dla BMW. Ulepszenia zawieszenia i hamulców w Massey Ferguson pojawią się przed kolejnym wyścigiem, który zaplanowano na czerwiec. 

Jeśli spodobał się wam traktorcross to polecamy kanał na YouTube o nazwie Traktor Power, który w całości poświęcony jest szybkim ciągnikom. 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News