Skoda mianowała mistrza WRC 2. Przemek Mazur bliżej podium niż Łukasz Pieniążek

Przed rozpoczęciem Rajdu Katalonii szef fabrycznego zespołu Skoda Motorsport, Michal Hrabanek oznajmił, że nie pozwoli w tym sezonie, aby mistrzami WRC 2 została inna załoga niż Jan Kopecky i Pavel Dresler.

Skoda mianowała mistrza WRC 2. Przemek Mazur bliżej podium niż Łukasz Pieniążek
Podaj dalej

Regulamin WRC 2 dopuszcza zdobywanie punktów w 7 z 13 rund mistrzostw świata, ale do najlepszego wyniku będzie liczyć się 6 najlepszych rezultatów. Szefostwo Skody ujawniło, że wszystkie jej załogi dostały na ten rok program maksymalnie 6 rajdów. Jedynym zagrożeniem dla lidera punktacji byłoby nie zdobycie punktów w Hiszpanii i wygrana Tidemanda w Australii. Tam jednak, Skoda się nie wybiera.

Michal Hrabanek, Skoda Motorsport: Oglądaliśmy fantastyczną walkę o mistrzostwo WRC 2 pomiędzy Pontusem Tidemandem i Janem Kopeckim. Zagwarantowaliśmy im równo po 6 rajdów. Jan zalicza swój szósty występ w Hiszpanii. Nie może już być dogoniony przez Pontusa, który już ma za sobą 6 startów. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z obrony tytułu w kategorii kierowców i zespołów. Załogi Skody zwyciężyły w 10 z 11 rund WRC 2 w tym roku. Gorąco witamy w Hiszpanii Volkswagena, wkraczającego do rywalizacji w R5 z modelem Polo.

Pozostało jedno miejsce na podium

Zmagania w tegorocznym sezonie WRC 2 będą się zatem toczyć już tylko o najniższy stopień podium. Obecnie wśród kierowców zajmuje je Gus Greensmith, który nie powiększy już swojego dorobku. Faworytem do miejsca w top3 jest trzeci fabryczny kierowca Skody, Kalle Rovanpera. 18-latkowi z Finlandii do upragnionego celu brakuje zaledwie 5 punktów.

W grze o lokatę okupowaną przez Brytyjczyka jest także niezwykle skuteczny w tym sezonie, Łukasz Pieniążek. Zadanie będzie jednak niezwykle trudne, ponieważ w stawce 21 silnych załóg WRC 2, trzeba będzie zająć drugie miejsce, ponieważ przy dobrym wyniku Polak odliczy 2 punkty zdobyte w Szwecji. Matematyczne szanse na podium zachowali jeszcze tylko Fabio Andolfi, Jari Huttunen i Ole Christian Veiby, ale oni muszą sięgnąć po wygraną i liczyć na gorszy rezultat Rovanpery i Pieniążka.

Co ciekawe, polskie podium jest bardziej realne w klasyfikacji pilotów. Tam „umysłowy” Łukasza Pieniążka, Przemek Mazur traci 9 oczek do Jonne Halttunena (pilot Rovanpery). Różnica między zestawieniem kierowców i pilotów wynika z faktu kontuzji Craiga Parry’ego, której doznał na testach Gusa Greensmitha przed Rajdem Niemiec. W kolejnych startach zastąpił go Alex Gelsomino, który w Katalonii będzie dyktował Kenowi Blockowi.

Punktacja kierowców WRC 2 przed Rajdem Hiszpanii

1. Jan Kopecky (5) 125 pkt
2. Pontus Tidemand (6) 111 pkt
3. Gus Greensmith (7) 70 pkt
4. Kalle Rovanpera (5) 65 pkt
5. Łukasz Pieniążek (6) 56 pkt
6. Fabio Andolfi (6) 50 pkt
7. Jari Huttunen (6) 46 pkt
8. Ole Christian Veiby (5) 45 pkt

Punktacja pilotów WRC 2 przed Rajdem Hiszpanii

1. Pavel Dresler (5) 125 pkt
2. Jonas Andersson (6) 111 pkt
3. Jonne Halttunen (5) 65 pkt
4. Przemysław Mazur (6) 56 pkt
5. Craig Parry (4) 55 pkt
6. Antti Linnaketo (6) 46 pkt
7. Stig Rune Skjaermoen (5) 45 pkt
8. Pablo Olmos (4) 41 pkt

Przeczytaj również