Za co można dostać mandat w zimie? Kierowcy notorycznie o tym zapominają

Za co można dostać mandat w zimie? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością szuka wielu kierowców, bowiem sezon zimowy już w pełni. Zimą jesteśmy narażeni na dużą liczbę mandatów z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Na co konkretnie trzeba uważać i za co można otrzymać największe mandaty? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

zima snieg
Podaj dalej

Za co można dostać mandat w zimie? Odśnieżanie na postoju

jak-wyjechac-z-zaspy-poradnik-zima
fot. freepik

Odśnieżanie samochodu zimą to temat, który spotkał raczej każdego kierowcę. Wielu kierowców popełnia w tym aspekcie często błąd. Polega on na odpaleniu silnika i zabraniu się za odśnieżanie. Jest to działanie niezgodne z planem. Jeśli funkcjonariusze policji zobaczą, że silnik pracuje na postoju dłużej niż minutę, może ukarać was mandatem w wysokości 100 złotych. Grzywna może ostatecznie wzrosnąć do kwoty nawet 300 złotych, w przypadku gdy funkcjonariusz zarzuci wam nadmierny hałas lub zbyt dużą ilość emisji spalin. A to nie koniec problemów, na jakie możecie się narazić w przypadku, kiedy zimą będziecie poruszali się po drogach samochodem, który nie jest do końca gotowy do wyjazdu na drogę. 

Jazda nieodśnieżonym samochodem – za to też można dostać mandat w zimie

Jazda nieodśnieżonym samochodem to częsty grzech kierowców podczas zimowych warunków. Wielu kierowców spiesząc się rano do pracy decyduje się na skrobanie szyby z przodu i po bokach, tak aby była zapewniona minimalna widoczność i rusza w trasę. To niebezpieczne zjawisko, nie tylko dla kierowców, ale także dla osób jadących za takim samochodem, bowiem spadający śnieg może mieć wpływ na drastyczne obniżenie widoczności dla wszystkich samochodów. Policjanci w takiej sytuacji mogą ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.

Brudne tablice rejestracyjne – to kolejny grzech kierowców zimą

wycieraczki samochod zima
fot. freepik

Brudne tablice rejestracyjne to kolejny grzech kierowców w zimowych warunkach pogodowych. Warstwa brudu, która gromadzi się na tablicach rejestracyjnych z dnia na dzień jest coraz większa i często nie brakuje na ulicach aut, w których wszystkie numery są totalnie zamazane. A to kolejna okazja dla policjantów do wręczenia wam mandatu – tym razem w wysokości 100 złotych i 3 punktów karnych. Co prawda kara nie duża, jednak warto o tym pamiętać, by za niewiedzę nie zostać ukaranym mandatem karnym. Po co to komu?

Za co można dostać mandat w zimie? Lista jest dłuższa

Lista przewinień, za które można dostać mandat w zimie jest jednak o wiele dłuższa. Kierowcy mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy policji także za takie działania jak:

  • zaśnieżone lampy samochodowe – 300 złotych i 8 punktów karnych
  • używanie opon z kolcami – 100 złotych
  • używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach na drodze niepokrytej śniegiem – 100 złotych
  • kulig za jadącym samochodem – 500 złotych.

Jak sami zatem widzicie, przewinień, za które można dostać mandat w zimie jest cała masa. Warto zatem przypomnieć sobie o niektórych przepisach, który zastosowanie ma głównie w okresie zimowym, aby później nie było niepotrzebnego zdziwienia i konieczności sięgnięcia głębiej do kieszeni w celu opłacenia mandatów. 

Przeczytaj również