Używasz zimą letnich opon? Szykuje się zmiana w przepisach, będą duże kary!

Używasz zimą letnich opon? Szykuje się zmiana w przepisach, będą duże kary!

opony letnie zimowe

Podaj dalej

W ostatnich latach wielu kierowców nie decyduje się na zmianę opon z letnich na zimowe. Takie myślenie powoduje jednak wiele wypadków i Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego rozpoczął już prace nad specjalnym przepisem.

Nowy przepis lekiem na zmniejszenie liczby wypadków?

Kierowca seata i letnie opony
Fot. Beskidzka24

Ostatnie dni pokazały, że zima w tym roku nie zamierza odpuszczać kierowcom, przez co jesteśmy świadkami coraz większej liczby wypadków. Z powodu dużej ilości śniegu oraz niskich temperatur Polacy muszą odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo na drogach. Wielu z nich nie jest jednak świadoma skali otaczającego ich problemu.

Spora liczba kierowców cały czas używa opon letnich, które nie gwarantują odpowiedniego bezpieczeństwa podczas niskich temperatur. Letnia mieszanka słabo znosi zimę i nie radzi sobie podczas intensywnych opadów śniegu i śliskich warunków na drodze.

Zapinamy pasy i zmieniamy opony!

pasy-bezpieczenstwa-szokujace-wyznanie

Zdaniem PZPO ponad 6 milionów polskich kierowców zimą używa tylko letnich opon, co ma wpływ na ogólne bezpieczeństwo na drogach.  Dyrektor generalny PZPO – Piotr Sarnecki jest zdania, że trzeba wprowadzić nowe przepisy, które nakażą zmianę opon podczas zimowej aury.

Skoro wprowadzono obowiązek zapinania pasów – czyli uregulowano sytuacje po zderzeniu, to dlaczego nie zajęto się do tej pory przyczynami tych zderzeń? Niemal 20–25 proc. z nich ma związek z oponami – uważa oburzony Sarnecki.

Europa już to wprowadziła

wymiana opon na zimowe

Przepisy, które mówią o obowiązkowej wymianie opon na okres zimowy istnieją już w 27 krajach Europy. Przyczyniło się to znacznie do zmniejszenia liczby wypadków (aż o 46%!) i podniosło poziom ogólnego bezpieczeństwa na drogach. Dlaczego zatem nie skorzystać z takiego rozwiązania w Polsce?

Prace nad nowymi przepisami zostały już rozpoczęte. Na ostateczną decyzję będziemy musieli jednak trochę poczekać. Przepis miałby wejść w życie od grudnia 2021 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News