To właśnie dlatego silnik bierze olej! O tym na pewno nie wiedziałeś, a problem jest globalny!

To właśnie dlatego silnik bierze olej! O tym na pewno nie wiedziałeś, a problem jest globalny!

diesel silnik olej

Podaj dalej

Olej silnikowy jest niezwykle ważną częścią każdego pojazdu. To, że czasami on ubywa jest zupełnie normalne, ponieważ związane jest to z eksploatacją pojazdu. Jeśli jednak nagle zorientujecie się, że w niewiadomy sposób doszło do znacznego ubytku oleju, to wiedz, że jest coś na rzeczy. Może skutkować to nawet bardzo poważną usterką, której raczej wolałbyś uniknąć. Jak rozpoznać sytuację, w której silnik bierze olej? Jak temu zaradzić i dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi na te pytania poznasz w naszym artykule.

To właśnie dlatego silnik bierze olej! Nie podejrzewałbyś, co?

olej silnik diesel

Prawidłowym parametrem, jeśli chodzi o normalne zużycie oleju to około 1 litr środku smarnego na 1000 kilometrów. Wiele zależy jednak od eksploatacji pojazdu oraz konkretnej marki. Zwiększone branie oleju najczęściej spowodowane jest bardzo prozaicznym powodem – po prostu przez popękanie pierścieni tłokowych, które na co dzień zajmują się przekazywaniem ciepła z tłoka do cylindra i kontrolowaniem spalania środku marnego. W takim przypadku możemy łatwo pozbyć się usterki – wystarczy po prostu wymienić stare pierścienie tłokowe na nowe. Większość modeli jest ogólnodostępna na rynku, więc ne powinno być z tym problemu. Jak rozpoznać, że właśnie o to może chodzić? Świadczyć o tym może niebieski olej przy sporym obciążeniu.

Ponadto w przypadku, gdy silnik bierze dużo oleju może chodzić w wielu przypadkach o awarię turbosprężarki. Tutaj niestety sytuacja już nie wygląda tak różowo, jak powyżej. Wówczas musimy liczyć się z naprawdę sporymi wydatkami. Przyczyną wycieku mogą być przedmuchy silnika oraz zbyt wysoki poziom oleju. O dokładną diagnostykę tego problemu najlepiej zapytać mechanika, który bez problemu powinien poradzić sobie z tym problemem. Kolejną opcją jest także uszkodzenie uszczelniaczy zaworowych. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że nawet to może mieć wpływ na fakt, iż silnik bierze dużo oleju. A jednak! Całe szczęście, że uszczelniacze są bardzo tanie, dlatego tutaj, w porównaniu do awarii turbosprężarki, nie nadwyrężymy bardzo naszego budżetu.

Silnik bierze olej – naprawa może być czasami bardzo kosztowna. Lepiej uważać!

Jak wygląda niewymieniany olej
Fot. Youtube/TOP Machines

Powodem znikania oleju w silniku często jest też uszkodzenie miski olejowej, jednak tutaj również nie powinniście wydać zbyt wiele gotówki na naprawę. Pamiętajcie po prostu o regularnej kontroli brania oleju w silnikach. Dzięki temu nie będziecie musieli się bać o przykre niespodzianki w przyszłości oraz będziecie pewni, że z waszym pojazdem wszystko jest w porządku. Regularna pielęgnacja i kontrola to podstawa! W przeciwnym razie niektóre problemy możecie zdiagnozować zbyt późno i narazić się na ogromne koszty, czego raczej wolelibyście uniknąć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News