Świecą ci się czerwone kontrolki na desce rozdzielczej i nie wiesz co to oznacza? Śpieszymy z tłumaczeniem [PORADNIK]

Świecą ci się czerwone kontrolki na desce rozdzielczej i nie wiesz co to oznacza? Śpieszymy z tłumaczeniem [PORADNIK]

Kontrolka-check engine

Podaj dalej

Przekręciłeś kluczyk w stacyjce i masz problem z urchomieniem silnika? Może jednak udało ci się ruszyć, jednak kilka kontrolek nie daje ci spokoju? Pamiętaj, nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeśli coś się świeci na desce kontrolnej, oznacza to, że możesz mieć problem. Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę?

Skala problemu zależy rzecz jasna od koloru kontrolki i jej funkcji. Na desce rozdzielczej mogą pojawić się trzy kolory kontrolek:

  • Zielony – pojawienie się takiej kontrolki pełni rolę informacyjną. Nie musisz się martwić, że coś poważnego się dzieje
  • Żółty – takie kontrolki mają charakter informacyjny i ostrzegawczy. W tym przypadku zalecana jest diagnostyka, bowiem jak zbagatelizujesz ten problem, możesz narazić się na większe koszty
  • Czerwony – ostrzeżenie przed awarią. W takim przypadku od razu zatrzymaj samochód, bo to oznacza, że któryś element twojego samochodu nie funkcjonuje należycie

Jeśli chodzi o kolor zielony, to nie ma powodów do obaw. Kolor ten najczęściej informuje nas o kierunkowskazach, tempomacie oraz włączaniu świateł mijania. Nieco gorzej sytuacja wygląda, jeśli zacznie świecić się kontrolka żółta. Kolor żółty nie musi, ale może oznaczać konieczność skierowania swojego samochodu do mechanika.

Niektóre samochody w ten sposób informują np. o niedomkniętym wlewie paliwa, awarii systemu ESP czy też wykryciu oblodzonej nawierzchni drogi. Gorzej, jeśli pojawi się ikona zębatki z wykrzyknikiem, bowiem ona może oznaczać zbliżającą się awarię skrzyni biegów. Podobnie jak ikona check-engine w formie „silnika”, która informuje nas o możliwej awarii.

Kolor czerwony to największe zło

kontrolki w samochodzie

Kolor czerwony to z pewnością kolor, którego nikt z nas nie chciałby oglądać na swojej desce rozdzielczej. Czasami jednak i on się pojawi i trzeba przyznać, że jest to poważny powód do niepokoju. Jeśli zobaczysz kontrolę wykrzyknika z kreskami po lewej i prawej stronie to najprawdopodobniej chodzi o awarię systemu hamulcowego. Czasami taka kontrolka pojawia się też, jeśli nie zwolniłeś ręcznego, jednak jeśli jesteś pewien, że to zrobiłeś, to diagnoza może być tylko jedna.

Kontrolka z otwartymi drzwiami oznacza niedomknięcie drzwi w pojeździe, natomiast ikonka akumulatora najprawdopodobniej oznacza jego rozładowanie. Kolejnymi ważnymi rzeczami jest symbol kropelki, który informuje o niewielkiej liczbie oleju oraz kierownica z wykrzyknikiem, która informuje o problemach z układem wspomagania. Czerwony kolor często informuje również o awarii ABS, klocków hamulcowych, czy też silnika, dlatego też pod żadnym pozorem nie możesz lekceważyć takiej kontrolki! Niezwłocznie przerwij jazdę, sprawdź źródło problemu i od razu skontaktuj się z mechanikiem!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News