Podwyżka mandatów w Polsce zbiera potężne plony. Rząd jeszcze bardziej zaostrzy przepisy?!

Podwyżka mandatów w Polsce zbiera potężne plony. Rząd jeszcze bardziej zaostrzy przepisy?!

Podwyżka mandatów w Polsce zbiera potężne plony. Rząd jeszcze bardziej zaostrzy przepisy?!

Podaj dalej

W ostatnim czasie szef polskiej policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas rozmowy z Polskim Radiem został zapytany, czy jego zdaniem zaostrzony taryfikator mandatów w naszym kraju poprawił bezpieczeństwo na drogach. Inspektor Szymczyk podczas rozmowy wypowiedział się także na temat możliwych zmian w taryfikatorze na jeszcze bardziej zaostrzone przepisy.

Podwyżka mandatów w Polsce zbiera swoje plany. Będzie kolejna zmiana przepisów?

mandat policja pasazer
lubuska.gov.pl

– To były zmiany konieczne. W Polsce od 20 lat nie podwyższano kwot mandatów, więc one przestały w pewnym sensie spełniać swoją rolę, bo te kwoty były dla wielu osób po prostu śmieszne. Jak zestawialiśmy to z taryfikatorami mandatowymi w państwach Europy Zachodniej to też rozumieliśmy, dlaczego Polacy opuszczając Polskę potrafią jeździć zgodnie z przepisami – tłumaczy Główny Komendant Policji w rozmowie z Polskim Radiem.

– W mojej ocenie to był zabieg konieczny i przynosi wymierne efekty. Cały czas monitorujemy chociażby liczbę osób, którym zatrzymujemy prawa jazdy za przekroczenie o 50 km/h dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Po wprowadzeniu tego taryfikatora obserwujemy, że spadek jest o około 50 procent. Było 35 tysięcy, jest w tej chwili 18 tysięcy w analogicznym okresie czasu – dodał inspektor Szymczyk.

W dalszej fazie swojej wypowiedzi Główny Komendant Policji podkreślił, że w jego opinii wprowadzenie ostrzejszego taryfikatora mandatów spowodowało znaczne spowolnienie ruchu oraz mniejszą liczbę mandatów karnych.

Kierowcy starają się uważać, ze względu na wyższe mandaty. Można spodziewać się kolejnych zmian?

upał samochód kierowca konsekwencje
fot. pixabay

– Oczywiście to nie uzdrowi całkowicie sytuacji, ale też patrząc na liczby my przez ostatnie 10 lat odnotowaliśmy ponad 40 procentowy spadek ofiar śmiertelnych na polskich drogach. W ubiegłym roku to było po raz pierwszy w historii poniżej 2,5 tysiąca ofiar śmiertelnych. Natomiast za pierwsze półrocze to jest kolejny spadek i to znaczący, bo aż o 12 procent ofiar śmiertelnych jest mniej. To jest to, co cieszy najbardziej, bo to jest najtragiczniejszy skutek brawury, czyli to, ile osób ginie na polskich drogach. Wierzę w to, że również i ten rok zamkniemy dużym spadkiem ofiar śmiertelnych, a do tego na pewno przyczyniają się te wyższe mandaty. A ja zapewniam, że jako policjanci będziemy wyjątkowo surowo egzekwować te mandaty, zwłaszcza w tych obszarach, które definiujemy jako podstawowe powody powstawania wypadków drogowych, czyli nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu. To są te elementy, które podlegać będą z naszej strony surowej reakcji – zakończył generał Szymczyk.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News