Na takie informacje kierowcy diesla czekali bardzo długo! Ceny gwałtownie spadły, wreszcie powód do optymizmu

Na takie informacje kierowcy diesla czekali bardzo długo! Ceny gwałtownie spadły, wreszcie powód do optymizmu

tankowanie diesel benzyna

Podaj dalej

W ostatnim czasie ceny ropy gwałtownie spadły, jeśli spojrzymy na rynek detaliczny. Już w sumie od początku sierpnia zarówno diesel, benzyna jak i LPG nieco się ustabilizowały, choć w dalszym ciągu ceny tych paliw na stacjach benzynowych są bardzo wysokie. Kierowcy z pewnością po tym jak spadły ceny ropy naftowej w wakacje mieli nadzieję na niższe ceny, bo i przesłanki ku temu były. Niestety według analityków jak na razie nie ma żadnych szans na zmniejszenie cen za paliwo typu diesel, choć na pewno optymistycznym faktem jest to, że ceny detaliczne maleją. W końcu na pewno przełoży się to na spadek cen.

Na takie informacje kierowcy czekali od długiego czasu! Cena ropy w hurcie maleje, jednak w detalu…

paliwo
adobestock

Analityk rynku paliw w serwisie E-Petrol Grzegorz Maziak podczas rozmowy z Newserią podkreślił, że nie widzimy jeszcze większego wpływu obniżek na stacjach z powodu spadku cen na światowych giełdach naftowych. Krajowi producenci nie chcą zbytnio obniżać cen, ale to też dlatego, że ropa co prawda w ostatnich tygodniach spadała na wartości, ale jednak w dalszym ciągu mieliśmy osłabienie złotego w stosunku do dolara. To głównie też miało spory wpływ na tańszą cenę ropy, dlatego też nie było większych podstaw do obniżek cen paliwa.

Ropa, która jeszcze na początku wakacji kosztowała w cenie 76 dolarów za baryłkę, aktualnie kosztuje około 62 dolary. Jest to tym samym najniższa cena detaliczna od maja, choć jak na razie tak jak wspominaliśmy nie przekłada się to na cenę paliw. Mimo tego z pewnością są to powody do lekkiego optymizmu, ponieważ jak tak dalej pójdzie, to obniżki będą nieuniknione i w końcu je dostrzeżemy na stacjach benzynowych.

Okres najwyższych podwyżek już za nami. Kiedy możemy spodziewać się obniżek jeśli chodzi o ceny paliwa?

Kierowcy w Polsce mają nowy sposób na mniejsze wydatki na paliwo
fot. pixabay.com

Ceny paliwa u polskich producentów także lekko spadają. W porównaniu jednak z cenami sprzed roku to benzyna jest droższa o 900 złotych, natomiast olej napędowy w zakupie hurtowym jest droższy o około 860 złotych za 1000 litrów. Nie przekłada się więc to na cenę w detalu, na co z pewnością kierowcy w naszym kraju mocno liczą podczas każdego tygodniowego zestawienia sugerowanych cen paliw. Dobrą wiadomością dla kierowców ma być jednak fakt, iż minął już okres największych podwyżek. Eksperci są jednak zgodni – w najbliższych latach nie ma co spodziewać się cen niższych niż 5 zł za litr. Niestety, takie już mamy warunki i trzeba się do tego przyzwyczaić.

źródło: Newseria + e-petrol.pl

Przeczytaj również