Klimatyzacja manualna czy automatyczna? Którą najlepiej wybrać?

Klimatyzacja manualna czy automatyczna? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością wielu kierowców. Nic dziwnego, bowiem klimatyzacja jest nieodłącznym elementem każdego samochodu. Który rodzaj klimatyzacji najlepiej wybrać do swojego samochodu? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w naszym poradniku, do którego lektury już teraz serdecznie zapraszamy.

klimatyzacja-przepisy-unia-europejska
Podaj dalej

Klimatyzacja manualna czy automatyczna – czym się różnią?

Klimatyzacja manualna jest używana w samochodach od kilkudziesięciu lat. Jej działanie jednak nie zawsze satysfakcjonuje kierowców. Panel sterowania klimatyzacji manualnej zawiera jedynie przycisk do jej uruchomienia, a także trzy pokrętła, które są używane do ustawienia temperatury, siły i kierunku nawiewu. Obsługa samej klimatyzacji jest bardzo intuicyjna, jednak jej działanie często nie jest do końca satysfakcjonujące.

Klimatyzacja automatyczna z kolei działa zupełnie inaczej w porównaniu do manualnej. W klimatyzacji automatycznej kierowca na wyświetlaczu może indywidualnie ustalać liczbę stopni, jaką chce mieć w kabinie. Ponadto dostępne są czujniki, których zadaniem jest badanie szkodliwych substancji zawartych w spalinach (oczywiście w zaawansowanych wersjach samochodów). W przypadku, gdy ich wartość jest niebezpiecznie wysoka, system przełącza się na zamknięty obieg powietrza, co ma wpływ na komfort kierowcy i pasażerów. W niektórych samochodach klimatyzacja automatyczne pozwala ustalenie kilku niezależnych nawiewów na poszczególne części auta. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie temperatury nawet dla każdego pasażera, w zależności od jego indywidualnych preferencji.

Czy klimatyzacja automatyczna zużywa więcej paliwa?

klimatyzacja-przepisy-unia-europejska
fot. Skoda

To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu kierowców. W internecie nie brakuje bowiem wpisów, na podstawie których można byłoby uznać, że klimatyzacja automatyczna ma duży wpływ na większe zużywanie paliwa. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Spalanie w przypadku klimatyzacji automatycznej nie odbiega od tego, jakie jest odnotowywane w przypadku używania innych rodzajów klimatyzacji.

Która klimatyzacja lepsza – automatyczna czy manualna?

Klimatyzacja automatyczna jest umieszczana we wszystkich nowych modelach samochodów. Wydaje się więc, że wybór może być tylko jeden. Klimatyzacja automatyczna gwarantuje komfortowe kontrolowanie poziomu schładzania wnętrza samochodu i zapewni znacznie większą satysfakcję z jej użytkowania od manualnego odpowiednika.

Przeczytaj również