Kierowcy w takich sytuacjach otrzymują podwójny mandat. Musicie uważać, kara jest bardzo wysoka!

Kierowcy w takich sytuacjach otrzymują podwójny mandat. Musicie uważać, kara jest bardzo wysoka!

prawo policja kontrola mandat

Podaj dalej

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje już od dłuższego czasu, o czym kierowcy się już wielokrotnie przekonywali na swojej skórze. Niedług jednak kierowców czeka kolejna zmiana, w związku z czym warto, byście się z nią zapoznali, ponieważ w przeciwnym wypadku znowu narazicie swoje kieszenie na poważne straty, które raczej każdy z was wolałby uniknąć – nie mówimy tutaj bowiem o groszowych sprawach.

Kierowcy będą karani podwójnymi mandatami. Musicie na to bardzo uważać!

podwojny mandat policja
fot. freepik

Z nowego taryfikatora, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku wynika, że kierowcy mogą otrzymać mandaty w wysokości nawet 2500 zł za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h. Wielu kierowców poznało już ten przepis na własnej skórze, w związku z czym naprawdę, mandaty są aktualnie bardzo surowe. Od 17 września kierowców czekają jednak kolejne zmiany – mowa tutaj o podwójnych mandatach. W jakich przypadkach będzie można zostać ukarani wyżej wspomnianym upomnieniem? Już tłumaczymy.

Mowa tutaj o „recydywistach” – wszyscy kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat popełnią więcej niż raz to samo wykroczenie, otrzymają podwójną wysokość mandatu, jaka obowiązuje za dane przewinienie.

Recydywiści będą musieli sięgać głębiej do kieszeni. Zmiana wejdzie w życie już niedługo

mandat-policja-stary samochód
fot. Policja polska

„Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia” – możemy przeczytać w Kodeksie wykroczeń przy art. 38, cytowanym przez serwis Moto Fakty.

Jeśli kierowca miałby otrzymać 1000 zł mandatu, otrzyma 2000 zł i tak za każdym razem kwota kary będzie podwajana razy dwa. Podobnie zresztą jak liczba punktów karnych. Jak sami zatem widzicie – będziecie musieli mieć się ma baczności i zwrócić jeszcze większą uwagę na przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News