Kierowcy, musicie oszczędzać paliwo! W przeciwnym razie czeka nas największy kryzys paliwowy od wielu lat!

Kierowcy, musicie oszczędzać paliwo! W przeciwnym razie czeka nas największy kryzys paliwowy od wielu lat!

lpg-juz-nie-jest-najtansze-paliwo-obniza-technologia

Podaj dalej

Inwazja Rosji na Ukrainę ma wpływ na życie wszystkich mieszkańców Europy, o czym codziennie się przekonujemy. Międzynarodowa Agencja Energii w ostatnich dniach postanowiła zaapelować do kierowców, aby ci oszczędzali paliwo. Jeśli nie zaczniemy go oszczędzać, agencja jest zdania, że czeka nas największy kryzys paliwowy od wielu lat!

Kierowcy, musicie oszczędzać paliwo! W przeciwnym razie grozi nam ogromny kryzys!

paliwo-pelny-bak-ceny-ropy-spadaja
fot. freepik

Faith Birol z Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) nie ma wątpliwości – z powodu wojny w Ukrainie świat stanął przed największym szokiem podażowym na rynku ropy od dekad, co ma wpływ na gospodarkę i społeczeństwo na całym świecie. Lekiem na całe zło, według IEA, ma być sięganie do państwowych rezerw ropy oraz wprowadzenie w życie planu, który miałby obniżyć światowe zużycie ropy. Jak jednak miałoby się to stać?

Plan Międzynarodowej Agencji Energii jest bardzo ciekawy. Zakłada on bowiem obniżenie dozwolonej prędkości na autostradach o co najmniej 10 km/h, co miałoby wpłynąć na obniżenie zużycia paliwa. Oprócz tego miałyby zostać wprowadzone „niedziele bez samochodu” oraz obniżenie kosztów transportu publicznego, by zachęcić kierowców do przerzucenia się na korzystanie z autobusów. Ponadto plan zakłada promocję carsharingu, przyspieszenie rozwoju elektromobilności czy też ograniczenie podróży służbowych.

Plan Międzynarodowej Agencji Energii jest bardzo ambitny, ale czy jest on możliwy do wykonania?

paliwo benzyna diesel
fot. freepik.pl

Oprócz tego miałoby również zostać wprowadzenie ograniczenie transportów lotniczych. Ludzie mieliby korzystać częściej z szybkich pociągów. Ponadto promowane miałoby być ekonomiczne organizowanie transportu towarów. Wszystkie te plany brzmią całkiem fajnie, natomiast droga do ich realizacji jest bardzo długa… Ciekawe co z tego wyjdzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News