Kierowco, Twoje opony są w złym stanie? Grozi Ci potężny mandat! Zobacz, jak go uniknąć

Kierowco, Twoje opony są w złym stanie? Grozi Ci potężny mandat! Zobacz, jak go uniknąć

letnie opony

Podaj dalej

W przypadku używania opon zimowych latem sporo ryzykujemy, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Oprócz tego w przypadku złego stanu opon w samochodzie grozi nam mandat, a tego chyba każdy z nas wolałby uniknąć.

Japonia pozbędzie się radioaktywnej wody. Ma trafić do oceanu!

Opony samochodowe – jak je odpowiednio kontrolować?

letnie opony

Najczęściej spotykaną wadą w oponach samochodowych jest zużyty bieżnik. Głębokość rzeźby bieżnika, jak informuje nas prawo, nie może być mniejsza niż 1,6 mm. W przypadku złamania tego przepisu nie tylko narażamy nasze bezpieczeństwo, ale też ryzykujemy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez służby mundurowe oraz otrzymanie mandatu w wysokości nawet 500 złotych! Warto pamiętać, że starty bieżnik znacznie zmniejsza przyczepność pojazdu.

Warto również pamiętać, aby mieć identyczne ogumienie na jednej osi. Mowa tutaj o jednakowej marce, rozmiarze, modelu i głębokości bieżnika. W przeciwnym razie po raz kolejny możemy narazić się na mandat w wysokości 500 złotych. O takich oczywistych rzeczach jak sprawdzanie, czy nasze opony nie są przecięte lub nie mają tzw. pęcherzy nie musimy chyba nikomu specjalnie tłumaczyć.

Nie zapominajcie o tym!

Warto, by przynajmniej raz w miesiącu sprawdzić stan swojego bieżnika i ciśnienia w oponach. Zmiana ciśnienia nawet o 0,3-0,5 bara w stosunku do optymalnej wartości może znacząco wydłużyć drogę hamowania! Kierowcy, nie zapominajcie o tym!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News