Kierowco! To koniec przekrętów! Teraz za spóźnienie zapłacisz nawet 10 tysięcy złotych!

Kierowco! To koniec przekrętów! Teraz za spóźnienie zapłacisz nawet 10 tysięcy złotych!

Przegląd techniczny

Podaj dalej

Od 1 stycznia bieżącego roku miały wejść w życie bardziej restrykcyjne zasady, jeśli chodzi o przegląd techniczny. Reforma jak na razie utknęła jednak w martwym punkcie. Kiedy zatem zacznie ona obowiązywać?

Zmiany trochę się opóźnią

stacja diagnostyczna

Oprócz fotografowania każdego auta podczas przeglądu technicznego, kierowcy będą otrzymywali drakońskie kary za spóźnienia. Zmiany te miały wejść w życie od początku tego roku, jednak jak się okazało na reformę będziemy musieli jeszcze poczekać.

Na tym etapie prac jest jeszcze za wcześnie na określenie ostatecznego kształtu zaproponowanych w nowelizacji rozwiązań. Ponadto, z uwagi na złożoność regulacji i dużą liczbę uwag, a także konieczność przeprowadzenia prac parlamentarnych nad projektem ustawy, termin wejścia w życie nowych rozwiązań ulegnie przesunięciu. Obecnie jest jednak za wcześnie, aby podać dokładną datę obowiązywania nowych zasad przeprowadzania badań technicznych pojazdów – wyjaśnił rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury – Szymon Huptyś w rozmowie z serwisem Dziennik.pl.

Termin od samego początku był nierealny. Bardzo mnie dziwi, że powstał taki chaos informacyjny. Ministerstwo zaktualizowało przewidywany termin wejścia w życie nowych przepisów na II kwartał 2021 roku – dodał prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów – Marcin Barankiewicz.

Nowe przepisy dopiero na wiosnę

Nowe przepisy wejdą w życie zatem dopiero na wiosnę. Resort chce, by kierowcy dostawali nawet do 10 tysięcy złotych kary za przeprowadzenie przeglądu przez osobę niekompetentną. Kara ma również obowiązywać w przypadku nieprawidłowego zrealizowania przeglądu w budynkach niespełniających określonych wymagań. PISKP walczy jednak, aby kary dla kierowców sięgały maksymalnie do 5 tysięcy złotych.

Ponadto diagności nie będą już mieli obowiązku przechowywania zdjęć z przeglądów przez okres pięciu lat. PISKP uważa, że przez to każda stacja musi przechowywać średnio nawet 90 tysięcy zdjęć rocznie. Proponują, by skrócić ten termin do 2 lat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News