Kierowco, nalałeś zbyt dużo oleju do swojego diesla lub LPG? Poznaj ten niesamowity sposób!

Kierowco, nalałeś zbyt dużo oleju do swojego diesla lub LPG? Poznaj ten niesamowity sposób!

Podaj dalej

Jak doskonale wiecie olej jest kluczowym elementem każdej jednostki napędowej. W przypadku, gdy go zabraknie narażamy nasz silnik na zatarcie. Nie wszyscy jednak z nas zdają sobie sprawę, że również i jego nadmiar może bardzo zaszkodzić. Co w takiej sytuacji zrobić, gdy wlejemy zbyt dużo oleju?

Film „Kosmiczny Mecz” 2 nadchodzi! W sieci pojawił się trailer.

Olej jest niezbędny dla silnika. Co zrobić, gdy mamy jego nadmiar?

olej silnik diesel

Olej w silniku jest niezbędny, aby zapewnić odpowiedni poślizg wszystkim pracującym elementem oraz do tego, aby obniżyć temperaturę pracy silnika. Wielu z nas nie wie jednak, że zbyt duża ilość oleju w silniku może doprowadzić do naprawdę poważnych problemów.

Wielu kierowców zapomina o regularnym sprawdzaniu stopnia oleju w samochodzie, co jest sporym błędem. I o ile często pamiętamy, by poziom nie spadał poniżej minimum, to często nie zwracamy uwagę, aby też nie przekraczał on maksimum.

Co jednak zrobić, gdy przez przypadek nalejemy zbyt dużo oleju? Na pewno narażamy się na rozszczelnienie silnika. Powstaną wycieki, które mogą wpłynąć nie tylko na pracę silnika, ale też inne podzespoły. W silnikach wysokoprężnych dodatkowa ilość oleju w filtrze może sprawić, że do miski olejowej przedostanie się nadmiar niespalonego paliwa, co często doprowadza do rozcieńczenia środka smarnego.

Nadmiar oleju w silnikach diesel, co zrobić?

niski poziom oleju

Przelanie jednak łatwo zniwelować – najtrudniej jest po prostu „połapać” się w tym odpowiednio szybko, że oleju mamy zbyt dużo. Najlepiej zniwelować przelanie poprzez użycie strzykawki z wężykiem. Czasami, w gorszych sytuacjach, konieczne jest wymienienie oleju na całkiem nowy.

Jeśli chodzi o samochody z silnikiem diesel warto wspomnieć o rozbieganiu, które jest najbardziej niebezpieczną awarią, związaną ze zbyt wysokim poziomem oleju. W samochodach diesel nadmiar oleju może zacząć przedostawać się bezpośrednio do komory spalania, co może dokonać samozapłonu. W takich sytuacjach bardzo często dochodzi do zniszczenia silnika lub nawet pożaru auta! Dlatego też, jak sami widzicie, ostrożność przy wlewaniu oleju jest niezwykle istotna.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News