Kiedy najlepiej kupować opony zimowe? Dzięki tym zasadom, zaoszczędzisz dużo pieniędzy

Kiedy najlepiej kupować opony zimowe? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością wielu kierowców. Nic dziwnego, zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego też trzeba jak najszybciej wyposażyć się w odpowiednie ogumienie na sezon zimowy. Kiedy jednak najlepiej tego dokonać, aby wybrać dobry produkt w korzystnej cenie? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, w którym zajmujemy się szerzej tym tematem.

Opony zimowe nie są obowiązkowe w Polsce
Podaj dalej

Kiedy najlepiej kupować opony zimowe?

bieżnik zimowej opony
Zimowe opony

Ceny opon zimowych zmieniają się w trakcie trwania roku. W ciągu roku rozbieżność, jeśli chodzi o cenę detaliczną poszczególnej opony może wynieść nawet 30 procent. To pokazuje, że czas, w którym decydujemy się na zakup ogumienia, ma duże znaczenie w kontekście ceny, jaką zapłacimy za nowe opony. Opony zimowe trafiają do magazynów dystrybutorów w maju. Sprzedawcy w tym okresie często obniżają ceny ogumienia, aby przyspieszyć popyt. Warto zatem zainteresować się kupnem opon zimowych już po majowym weekendzie. Dzięki temu możliwe będzie zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy i nie będzie problemu z dostępnością towaru. Jak sami widzicie, to bardzo proste rozwiązanie.

Kiedy opony zimowe drożeją?

używane zimowe opony fot. freepik

Jeśli już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, kiedy najlepiej kupować opony zimowe, warto teraz przejść do tematu, który z pewnością interesuje wielu kierowców. Mianowicie, kiedy opony zimowe najbardziej drożeją w sklepach? Przede wszystkim dzieje się to już w okolicach października i listopada, kiedy większość z nas zastanawia się już nad wymianą ogumienia. Sklepy i hurtownie z oponami czasami podwyższają ceny swoich produktów nawet już pod koniec lata, aby przygotować się na zwiększony popyt ze strony kierowców. Jeśli chcecie więc zakupić nowe opony w odpowiedniej cenie, unikajcie ich zakupu tuż przed rozpoczęciem się sezonu zimowego.

Zakup opon zimowych po sezonie ma wpływ na cenę

używane opony zimowe

Zakup opon zimowych po sezonie wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem dla kierowców. Dystrybutorzy, którzy sprzedają na co dzień opony, bardzo często po sezonie decydują się na obniżenie ich cen, aby pozbyć się ich z magazynów i mieć miejsce na nowe dostawy. W związku z tym podejmując decyzję o kupnie opon zimowych po sezonie możecie znacznie zaoszczędzić. Jest jednak pewne ryzyko, o którym warto pamiętać. Mianowicie, zakup opon zimowych po sezonie może spowodować, że konkretne modele, które was interesują, mogą zostać wyprzedane. 

Dlaczego kierowcy powinni używać opon zimowych?

Opony zimowe nie są obowiązkowe w Polsce
Opony zimowe nie są obowiązkowe w Polsce // fot. freepik.com – wirestock

Opony zimowe w naszym kraju nie są obowiązkowe, jednak mimo tego niezbędne jest korzystanie z nich. Wszystko z powodu lepszej przyczepności i kontroli w trudnych warunkach pogodowych. Różnica pomiędzy oponami zimowymi a letnimi polega w głównej mierze w ich składzie i konstrukcji. Opony zimowe są wykonane z miękkiej gumy, która umożliwia odpowiednią przyczepność nawet na najbardziej oblodzonych nawierzchniach. Korzystanie z opon letnich w warunkach zimowych jest szalenie niebezpieczne, bowiem ten rodzaj ogumienia jest twardszy w zimę, co ma wpływ na niską przyczepność i znacznie wydłużoną drogę hamowania.

Przeczytaj również