Już w 2024 roku pojawi się nowy Apple CarPlay. Jest jednak pewien haczyk

Już w 2024 roku kierowcy będą mogli korzystać z nowego Apple CarPlay. W amerykańskich mediach pojawiły się bowiem już pierwsze przecieki o koncernach samochodowych, które w przyszłym roku mają wdrożyć nową generację CarPlay. Jak to dokładnie ma wyglądać? Jakie zmiany zostaną wprowadzone względem ubiegłych lat? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

apple-carplay-samochód audi
Podaj dalej

Już w 2024 roku na rynku pojawi się nowy Apple CarPlay. Póki co jednak będzie testowany jedynie w wybranych modelach samochodów

Apple jeszcze do końca 2023 roku ma opublikować listę kompatybilnych samochodów. Amerykańskie media uważają, że w 2024 roku nowy Apple CarPlay zostanie wprowadzony w Aston Martinie i Porsche. Apple w swoich programach ma nie ingerować w oprogramowanie samochodu tak mocno, jak chociażby czyni to Google. Można spodziewać się, że kluczowe oprogramowanie będzie znajdowało się w telefonie, a nie w fabrycznym pokładowym systemie infotainment. A to już na starcie jest bardzo duża różnica, jeśli chodzi o te dwa systemy.

W przypadku połączenia swojego iPhone z samochodem, CarPlay przejmie kontrolę nad wyświetlaczami pojazdu. Tym samym będzie miał on dostęp do prędkościomierza czy komputera pokładowego. Dzięki menu przygotowanemu przez Apple, kierowcy będą mogli korzystać ze sterowania klimatyzację czy ogrzewaniem kierownicy i siedzeń za pośrednictwem aplikacji. To duże ułatwienie i fajna funkcja, ale ciekawe jak to wszystko będzie sprawowało się w praktyce, bowiem dopiero wtedy będziemy mogli tak naprawdę ocenić funkcjonalność tego rozwiązania.

Nowy CarPlay to będzie przełom? Ciężko jednoznacznie powiedzieć, ale Apple jak zwykle ma ambitne plany

awarii nawigacji carplay
Apple

Nowe CarPlay w samochodach ma zadebiutować już na początku 2024 roku, początkowo tylko w wybranych modelach samochodowych. Jak na razie przecieki informują, że prekursorami korzystania z nowych systemów mają być Aston Martin i Porsche. Z biegiem czasu można jednak spodziewać się, że i kolejne modele zdecydują się na korzystanie z nowego CarPlaya. Póki co pozostaje nam czekać na oficjalną wersję produktu i wtedy będziemy mogli realnie ocenić, jak sprawuje się nowy program wymyślony przez Apple w samochodach.

Mamy wśród naszych czytelników zwolenników rozwiązań stosowanych przez Apple? Czy jednak jesteście fanami Androida i Google? Każdy z tych modeli ma swoje plusy i minusy, dlatego też jesteśmy ciekawi, która aplikacja cieszy się wśród was jednak większym uznaniem. Dajcie nam znać, wasza opinia jest dla nas istotna!

Przeczytaj również