Jak zredukować punkty karne? To wcale nie takie trudne!

W ostatnim czasie było sporo zmian w przepisach dotyczących redukowania punktów karnych. Od 17 września 2023 roku punkty karne zgromadzone przez kierowców kasują się po roku od daty opłacenia mandatu. Jak jednak zredukować punkty karne? Jakie możliwości stoją przed kierowcami, którzy chcą pozbyć się uciążliwego balastu w postaci nadmiaru punktów? Tego dowiecie się z naszego poradnika, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

punkty-karne-policja
Podaj dalej

Jak zredukować punkty karne? Kierowcy często zadają sobie to pytanie

policja punkty karne
malopolska.policja.gov.pl

Kierowcy, którzy otrzymali punkty karne, mogą w prosty sposób je zredukować. Wystarczy zapisać się na własny koszt na szkolenie, którego realizacja spowoduje zmniejszenie liczby punktów karnych o sześć oczek. Ważne jednak jest, że grzywna za nałożony mandat, który skutkował zdobyciem punktów, musi zostać uiszczona. W przeciwnym razie kierowca nie pozbędzie się swojego balastu. Co ciekawe, zasada dotycząca udziału w szkoleniu nie dotyczy wszystkich kierowców. Początkujący kierowcy w okresie roku od dnia wydania dokumentu, nie mają możliwości wzięcia udziału w szkoleniu umożliwiającym zredukować liczbę zdobytych punktów karnych.

W odpłatnych szkoleniach kierowcy mogą wziąć udział raz na pół roku. Oznacza to, że nie jest możliwe uczęszczanie na „zajęcia wyrównawcze” np. co miesiąc. Kierowca musi odczekać pół roku od momentu, w którym pojawił się na ostatnim szkoleniu.

Ile wynosi limit punktów karnych dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B?

Maksymalny limit punktów dla wszystkich kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B wynosi 24. Po przekroczeniu tej liczby, kierowcy tracą prawo jazdy. Aby później je odzyskać, muszą przejść specjalne badania psychologiczne oraz zdać egzamin sprawdzający. W przypadku kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, maksymalny limit punktów karnych wynosi 20. 

Ile kosztuje udział w szkoleniu kasującym punkty karne?

Udział w szkoleniu kasującym punkty karne jest odpłatny. Cena kursu waha się zazwyczaj między 300 a 400 złotych. Szkolenia organizowane są przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. 

Jak wygląda szkolenie kasujące punkty karne?

Szkolenie, podczas którego można zredukować liczbę punktów karnych ma formę 8-godzinnego wykładu i ćwiczenia praktycznego. Wszystko odbywa się w jeden dzień. Program obejmuje takie zagadnienia jak:

  • przepisy oraz zasady ruchu drogowego;
  • przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce; 
  • prawne i społeczne skutki wypadków drogowych;
  • zapobieganie wypadkom oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Na każdy z tych tematów  przeznaczono dwie godziny lekcyjne, a wykładowca może posługiwać się prezentacjami i filmami.

Zadanie praktyczne polega na awaryjnym hamowaniu przy prędkości między 30 a 50 km/h.

Przeczytaj również