Jak sprawdzić numer VIN pojazdu? To prostsze niż myślisz!

Jak sprawdzić numer VIN pojazdu? To prostsze niż myślisz!

numer-vin-poradnik

Podaj dalej

Numer VIN składa się z liter i 17 cyfr, które są wybity na nadwoziu każdego samochodu. Dlaczego jednak kierowcy tak dużą uwagę poświęcają temu numerowi? Do czego bywa on przydatny i gdzie najczęściej możecie go znaleźć? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, który uzmysłowi wam istotę numeru VIN.

Numer VIN samochodu – co oznacza, do czego służy i gdzie go można znaleźć?

prawo jazdy

Każdy samochód osobowy jest wyposażony w numer VIN od 1981 roku. Numer VIN składa się z cyfr i liter, które są odgórnie ustalone przez producenta. Każda litera i cyfra znajdująca się w tym numerze nie jest zamieszczana przypadkowo i ma swoje specjalne znaczenie. Co oznaczają poszczególne znaki? To wbrew pozorom bardzo proste. Znaki 1-3 oznaczają producenta danego samochodu, znaki 4-8 opis pojazdu, znak 9 jest liczbą kontrolną, znak 10 to rok modelowy, znak 11 wskazuje na oznaczenie fabryki, natomiast końcowe znaki 13-17 oznaczają numer seryjny danego samochodu.

Numerami VIN większość kierowców zaczyna się interesować głównie w momencie kupowania nowego samochodu. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że posiadając numer VIN samochodu każdy z nas jest w stanie sprawdzić historię danego auta. VIN pozwala sprawdzić podstawowe informacje o samochodzie takie jak wyposażenie fabryczne, datę produkcji i historia przebiegów. Ponadto dzięki takiemu numerowi każdy z nas w łatwy i szybki sposób jest w stanie zidentyfikować dany samochód we wszelakich bazach oraz zobaczyć historię napraw, co jest korzystne przy zakupie używanego pojazdu.

Numer VIN przydaje się zwłaszcza przy sprzedaży samochodu. Ale nie tylko wtedy spełnia swoją ważną rolę

Gdzie znaleźć numer VIN? Numer VIN każdego samochodu dostępny jest zarówno w dokumentach danego samochodu jak i jest również dostępny na tabliczkach na elementach konstrukcyjnych. Ponadto, każdorazowo jest on zamieszczany pod maską pojazdu w okolicach przedniego zawieszenia. Nie powinniście mieć zatem większego problemu z odnalezieniem numeru VIN waszego pojazdu. A warto wiedzieć, gdzie on się znajduje i do czego może być przydatny, zwłaszcza podczas zakupu i sprzedaży auta, bowiem większość kierowców dopiero wtedy nerwowo zastanawia się co oznaczają te cyfry i gdzie można je znaleźć w okolicach własnego pojazdu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News