Jak często powinieneś sprawdzać ciśnienie w oponach? Odpowiedź na to pytanie zszokuje wielu kierowców

Jak często powinieneś sprawdzać ciśnienie w oponach? Odpowiedź na to pytanie zszokuje wielu kierowców

ciśnienie opon

Podaj dalej

Wielu kierowców bardzo często bagatelizuje temat odpowiedniego ciśnienia w swoich oponach samochodowych. Dochodzimy do wniosku, że skoro raz je napompowaliśmy, to problem w zasadzie znika. Tak jednak nie jest – nieodpowiednie ciśnienie w oponach jest źródłem wielu problemów. Jak często powinno się sprawdzać ciśnienie w oponach? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach samochodowych? Wielu z was ta odpowiedź zapewne zszokuje

Niskie ciśnienie w oponach, jak i to za wysokie może mieć negatywne konsekwencje dla naszego samochodu. W takich przypadkach bieżnik nie przylega odpowiednio do jezdni, co zagraża naszemu bezpieczeństwu. Dlaczego? Z tego powodu znacznie wydłuża się droga hamowania oraz jest znacznie gorsza przyczepność naszego samochodu do drogi. Oprócz tego ma to swoje negatywne skutki, jeśli chodzi o zużycie paliwa oraz hałas jaki wytwarza się podczas jazdy. Warto o tym pamiętać i mieć to na uwadze.

W ostatnim czasie bardzo ciekawe badanie zostało przepracowane przez Moto Data. Z badania wynika, że aż 58 procent polskich kierowców zbyt rzadko zajmuje się tematem sprawdzenia ciśnienia w swoich oponach samochodowych. Wielu z nas nie potrafi także samemu ich napompować. Oprócz tego często zapominamy także, że stan ciśnienia opon powinno mierzyć się na zimnych oponach. Szkoda, że nasza wiedza w tym temacie jest taka niska, bo cierpi na tym bezpieczeństwo ogółu społeczeństwa.

Nie zapominajcie o tym, ponieważ jest to bardzo ważne. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa

Jak często warto zajmować się zatem sprawdzaniem ciśnienia w oponach? Przede wszystkim minimum raz w miesiącu. Jest to czynność profilaktyczna, której nie powinniśmy zaniedbywać. To nic nie kosztuje, na dodatek nie zajmuje nam dużo czasu, a ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wystarczy podjechać do kompresora, sprawdzić instrukcję swojego auta, gdzie znajdziecie wartości prawidłowego ciśnienia i napompować opony. Dla was to tylko kilka minut, a dla niektórych może to być całe życie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News