Ile samochodów elektrycznych kupują Polacy? Te dane to jakiś kosmos!

Ile samochodów elektrycznych kupują Polacy? Te dane to jakiś kosmos!

samochody elektryczne (4)

Podaj dalej

Z danych przedstawionych w marcu 2022 roku wynika, że w Polsce jak na razie zarejestrowanych jest nieco ponad 45 tysięcy samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W pierwszym kwartale 2022 roku liczba elektryków w Polsce zwiększyła się zatem o 5708 sztuk, co jest wynikiem o 57 proc. wyższym w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku, kiedy to zarejestrowano 3628 sztuk takich samochodów. Tak wynika z Licznika Elektromobilności, który został uruchomiony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Coraz więcej samochodów elektrycznych w Polsce. Czy ten trend się utrzyma?

samochody elektryczne
fot. pixabay

– Program „Mój Elektryk” zaczyna przynosić wymierne efekty. O ile w I kwartale 2021 r. Polacy ponad dwa razy częściej wybierali hybrydy typu plug-in niż samochody całkowicie elektryczne, o tyle teraz sytuacja się odwróciła i od stycznia do marca bieżącego roku liczba rejestracji objętych wsparciem BEV okazała się wyższa niż PHEV, których nabywcy nie mogą liczyć na subsydia. BOŚ Bank, który dystrybuuje dofinansowanie w imieniu NFOŚiGW, podpisał już umowy z 18 firmami leasingowymi, a większość z nich uwzględnia już dotacje w swojej ofercie. To znaczny wzrost – pod koniec 2021 r. takie kontrakty obowiązywały tylko 8 leasingodawców – tłumaczy dyrektor zarządzający PSPA – Maciej Mazur, cytowany przez serwis MotoFakty.

– Zwykle patrzymy na program „Mój Elektryk” przez pryzmat dopłat do samochodów osobowych. Jednak warto podkreślić prawie trzykrotny wzrost liczby zarejestrowanych samochodów dostawczych i ciężarowych w pierwszych trzech miesiącach b.r. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2021. A to właśnie samochody dostawcze są tymi, w przypadku których przejście na napędy niskoemisyjne zaowocuje czystym powietrzem w miastach. Musimy pamiętać, że coraz więcej zakupów robimy w sieci, a dostawy są realizowane właśnie samochodami dostawczymi. Jeśli ten wzmożony ruch będzie odbywał się samochodami niskoemisyjnymi, to centra naszych miast staną się znacznie przyjaźniejsze dla mieszkańców. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na znaczny wzrost rejestracji autobusów elektrycznych a także samochodów wodorowych – dodaje z kolei prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Jakub Faryś.

Co sądzicie na ten temat? Dajcie nam znać w komentarzach!

prąd brak prądu przerwy w dostawie blackout samochody elektryczne
fot. pixabay

A wy, jak oceniacie te dane? Uważacie, że z roku na rok samochodów elektrycznych w Polsce będzie drastycznie przybywać? Czy uważacie, że finalnie i tak nie ma szans na mocną popularyzację tego typu pojazdów w naszym kraju? Dajcie nam znać, co sądzicie na ten temat w komentarzach! Wasze zdanie jest dla nas ważne.

źródło: MotoFakty

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News