Coraz więcej pijanych kierowców na drogach. Spada jednak liczba ofiar śmiertelnych wypadków

Coraz więcej pijanych kierowców na drogach. Spada jednak liczba ofiar śmiertelnych wypadków

mandat policja policjant kontrola odległość prędkość

Podaj dalej

W ubiegłym roku obserwowaliśmy sporo zmian, jeśli chodzi o przepisy drogowe. Wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Dzięki temu liczba ofiar śmiertelnych wypadków spadła o ponad 36 procent. Mimo tego jednak pijani kierowcy nadal atakują – z roku na rok cały czas ich przybywa. Głównymi przyczynami wypadków drogowych o najcięższych konsekwencjach były w 2022 roku wypadki związane z prędkością.

Rośnie liczba pijanych kierowców. Spada liczba ofiar śmiertelnych

„Przekraczanie dozwolonej prędkości jest jednym z największych problemów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wyniki większości badań naukowych są zgodne – jazda z nadmierną prędkością oznacza wyższe prawdopodobieństwo wypadku drogowego, wpływa także na skalę skutków takiego zdarzenia. W Polsce niedostosowanie prędkości jest przyczyną około 20,7% wypadków oraz w ich konsekwencji 26,5% ofiar śmiertelnych” – tłumaczy Przemysław Gąsiorowski z autobaza.pl cytowany przez Moto Fakty.

W związku z nowelizacją ustawy za złamanie ograniczenia prędkości grozi mandat karny w wysokości nawet 2500 złotych oraz 15 punktów karnych. Mimo tego wielu kierowców nadal popełnia wykroczenia.

„Mimo surowych mandatów kierowcy wciąż traktują przepisy po macoszemu. W samej Warszawie widać, że po krótkim okresie szoku wywołanego rygorystycznymi karami, kierowcy wrócili do starych nawyków i nie respektują ani ograniczeń prędkości, ani pierwszeństwa pieszych na pasach. Pośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt mała liczba kontroli drogowych, które nie egzekwują przestrzeganie nowych przepisów” – tłumaczy Gąsiorowski w dalszej fazie wypowiedzi.

Pijani kierowcy w dalszym ciągu są sporą plagą na naszych drogach

Mimo tego pijanych kierowców nie brakuje. Nietrzeźwe osoby siadające za kółkiem to odwieczny problem naszego kraju i z roku na rok takich osób cały czas przybywa, mimo surowych mandatów.

„Liczba pijanych kierowców wciąż zadziwia. Mimo coraz większej świadomości społecznej, poszanowania dla ludzkiego życia i dostępu do informacji medycznych, alkohol wciąż traktowany jest z przymrużeniem oka, a nawet jest powszechne przyzwolenie na tak poważne wykroczenia, jak jazda pod wpływem. Nawet nagłaśniane drastyczne w skutkach przypadki prowadzenia auta przez pijanych kierowców nie działają na wyobraźnię niektórych z nich. Jest duże prawdopodobieństwo, że ostatnie zmiany w Kodeksie Karnym i wprowadzenie konfiskaty pojazdów za jazdę po alkoholu coś zmieni, ale rodzą one z kolei innego rodzaju problemy” – komentuje ekspert.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News