Chińskie samochody opanują polski rynek? Znamy wyniki nowego badania

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w ostatnim czasie przeprowadził specjalną konferencję prasową wraz z firmą BAIC Polska. Podczas niej eksperci zajęli się przeanalizowaniem polskiego rynku motoryzacyjnego w 2023 roku. Przedstawili także ich prognozy na nadchodzący rok. Jesteście ciekawi, do jakich wniosków doszli specjaliści? Jeśli tak, to nie ma na co czekać, tylko już teraz zapraszamy was do lektury naszego artykułu.

unia europejska zakaz samochód samochody
Podaj dalej

Chińskie samochody opanują polski rynek motoryzacyjny? Poznaliśmy prognozy ekspertów w tym temacie na 2024 rok

Polacy eksport samochodów
Freepik

Podczas ostatniej konferencji eksperci skupili się na analizie wybranych obszarów w naszym kraju oraz zbadaniu pozycji rynkowej różnego rodzaju modeli i marek samochodowych. W analizie została także uwzględniona dokładnie popularność paliw i napędów, najchętniej wybieranych przez Polaków. Eksperci dostrzegli, że wśród używanych pojazdów, w ostatnich dwunastu miesiącach Polacy najchętniej sięgali po Volkswagena, który był najpopularniejszym wyborem na rynku wtórnym w minionym roku. Co ciekawe, w 2023 roku do naszego kraju sprowadzono 3745 samochodów używanych z napędem elektrycznym. Najbardziej popularnymi modelami były Nissan Leaf, BMW i3 oraz Tesla.

IBRM Samar przedstawił także swoje prognozy na 2024 rok, jeśli chodzi o polski rynek motoryzacyjny. Prognozowana liczba rejestracji na nowy rok to niespełna 485 tysięcy samochodów osobowych oraz 68 tysięcy aut dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Eksperci uważają, że w 2024 roku będziemy świadkami intensywnej dyskusji o chińskich markach samochodów, które przebojem wdzierają się na polski rynek. W ostatnich kilku miesiącach minionego roku pojawiło się w naszym kraju kilku producentów z Chin, a to dopiero początek. Wiele wskazuje więc na to, że nowy rok będzie bardzo ciekawy na rynku motoryzacyjnym. Poniżej dowiecie się, jakie konkretnie plany mają niektóre chińskie marki na działalność na naszym rynku w nadchodzących dwunastu miesiącach.

Czy Omoda pójdzie śladami marki Kia? Ambitne plany Chińczyków na najbliższe lata

samochody używane samochód używany cena koszty ceny
Freepik

Przypomnijmy, że w 2024 roku na polskim rynku pojawi się chociażby chiński producent samochodów Omoda. Marka chce przejąć nawet 5 procent naszego rynku w ciągu najbliższych pięciu lat, co pokazuje duże ambicje Chińczyków. Co ciekawe, taki wkład w rynek miał Hyundai w 2022 roku, co obrazuje skalę tych planów. Chińczycy chcą na początek wprowadzić na nasz rynek samochód z turbodoładowanym silnikiem benzynowym o mocy 197 km oraz auto elektryczne z zasięgiem do 430 kilometrów. W ślad za tą marką, z pewnością pójdą także inni producenci, w związku z czym jesteśmy ciekawi, jak to wszystko będzie się rozwijało w naszym kraju na przestrzeni nadchodzących dwunastu miesięcy.

Samochody oferowane przez Omodę mają być dostępne w naszym kraju w drugiej połowie 2024 roku. Ciekawe, czy Chińczycy będą w stanie zrobić takie „zamieszanie” na polskim rynku i powtórzą wynik chociażby marki Kia, która weszła na nasz rynek z modelem Ceed, a po 18 latach może pochwalić się około 7-8 procent udziału na całym rynku w naszym kraju. Jak zawsze, wszystko zweryfikuje czas, ale będziemy się temu mocno przyglądać.

Przeczytaj również